Ukrzaliznycia z amerykańskimi lokomotywami

11 kwietnia 2024. Ukrzaliznycia otrzyma finansowanie kredytowe na zakup 40 amerykańskich lokomotyw spalinowych. Kwota pożyczki przekroczy 150 milionów USD. Export-Import Bank of the United States) jest gotowy udzielić Ukrzaliznyci kredytu na zakup lokomotyw wyprodukowanych przez amerykański koncern Wabtec.

„Umowa ta będzie miała dobry wpływ zarówno na gospodarkę ukraińską, jak i amerykańską. Otwiera drzwi do współpracy między naszymi krajami, zwłaszcza w sektorze prywatnego biznesu” – powiedziała ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink.

„Mamy obecnie 29 lokomotyw (General Electric/Wabtec), które są używane codziennie. Jedna z lokomotyw została uszkodzona w Melitopolu, ale nadal działała i wykonywała przewozy. Dlatego dodatkowe 40 lokomotyw, o których teraz mówimy, to więcej niż podwojenie potencjału. Ta umowa jest ostatnim krokiem w kierunku zakończenia negocjacji z producentem i przejścia do podpisania umowy z producentem” – dodał Jewhen Liaszczenko, prezes zarządu UZ.

W 2018 r. UZ podpisała umowę ramową z General Electric Transportation (kontrolowanym przez Wabtec od 2019 r.) na dostawę do 225 lokomotyw spalinowych Evolution do 2034 roku. Na Ukrainę dostarczono partię 30 lokomotyw. Wartość tej pierwszej partii szacuje się na 140 mln USD (z VAT).

W 2019 r. UZ podała, że 30 lokomotyw Evolution wykonało około 20 proc. całkowitej pracy przewozowej firmy. Planowano podpisanie umowy na zakup kolejnych 40 takich maszyn. Jednocześnie, na etapie przygotowań do podpisania nowego kontraktu w 2019 r., Ukrzaliznycia nadal była w trakcie negocjacji warunków i kosztów serwisowania lokomotyw z pierwszej otrzymanej partii.

Latem 2022 r. Ukrzaliznycia sporządziła listę taboru kolejowego i sprzętu, które miała nadzieję otrzymać w ramach pomocy od partnerów zagranicznych. Obejmowała ona między innymi 40 lokomotyw spalinowych Wabtec.

Dariusz Kostrzębski

Źródło: Centrum Strategii Transportowych

Facebook
Twitter
LinkedIn