Mazepa w tarapatach

19 stycznia 2024 r. Jeden z najbardziej znanych bankierów inwestycyjnych, właściciel firmy inwestycyjnej Concorde Capital Igor Mazepa, został wczoraj zatrzymany na granicy ukraińsko-polskiej na przejściu granicznym w Szeginie. Wieczorem okazało się, że zatrzymano również brata biznesmena, Jurija. W tym samym czasie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) przeprowadziło przeszukania w firmie Concorde Capital, kierowanej przez Igora Mazepę, bez nakazu sądowego. Sprawa ta zapowiada się na jedną z najgłośniejszych w tym roku, ponieważ firma przypisuje działania Państwowego biura śledczego “stanowisku Igora Mazepy w sprawie presji sił bezpieczeństwa na biznes”.

Concorde Capital Igora Mazepy został założony w 2004 roku. Posiada duży portfel inwestycyjny: cementownię Krzywy Róg, sieć klinik Dobrobut, osiedle domków GoodLife Park na zaporze zbiornika wodnego w Kijowie, wiejski hotel i restaurację Shelest, grupę spółek Energozberezhennia, sklep internetowy MakeUp oraz spółkę Sela Energy, posiadającą licencję na wydobycie gazu w obwodzie lwowskim. Aktywa spółki obejmują również stocznię Kuznya na Rybalskomu, którą Mazepa kupił od Serhija Tyhypko. Dziś firma jest jednym z najlepszych banków inwestycyjnych w Ukrainie.

Według platformy analitycznej YouControl, Concord pozyskał ponad 3 mld USD na inwestycje dla klientów z sektora motoryzacyjnego, metalurgicznego, nieruchomości, ropy i gazu, chemicznego, farmaceutycznego i rolnego.

Dlaczego Igor Mazepa został zatrzymany przez Państwowe Biuro Śledcze w czasie, gdy miał wziąć udział w międzynarodowym forum w Davos? W komunikacie służby prasowej biznesmena wyjaśniono, że sprawa dotyczy budowy osiedli domków letniskowych wzdłuż Dniepru w 2013 roku. Firma jest właścicielem kompleksów GoodLife i Shelest zlokalizowanych w pobliżu kijowskiej elektrowni wodnej. Ich powierzchnia wynosi około 40 hektarów. Obejmują one klub jachtowy, mini-hotel, restaurację, park dla dzieci, boiska sportowe i centrum fitness.

Dopiero teraz, po prawie dziesięciu latach udanej eksploatacji infrastruktury kompleksów, DBR wszczęło dochodzenie. Stwierdzono już, że niektórzy urzędnicy pomogli w nielegalnym przeniesieniu gruntów wodnych i leśnych – terytorium grzbietu lewobrzeżnej zapory ochronnej kaskady kijowskich elektrowni szczytowo-pompowych wzdłuż Dniepru – na własność prywatną.

Według śledztwa, działki należące do funduszu wodnego zostały nielegalnie wyalienowane z własności państwowej i nieodpłatnie przekazane na własność prywatną fikcyjnym osobom, rzekomo w celach ogrodniczych. Większość z nich to studenci kijowskich uniwersytetów, którzy przyjęli ofertę za pieniądze. Następnie działki zostały odsprzedane i ostatecznie trafiły do “znanych deweloperów elitarnych nieruchomości w obwodzie kijowskim, którzy zamówili i sfinansowali nielegalny program”, – według DBR.

Natomiast śledczy Biura nie zmienili własnych schematów. Organy ścigania włamały się do centrum biznesowego firmy, wyważając drzwi. Przeszukania przeprowadzono bez nakazu sądowego, przeszukali wszystkie dokumenty, które nie były dokładnie związane z konkretną sprawą, ale dotyczyły innych obszarów działalności biznesowej Igora Mazepy. Firma oświadczyła już, że funkcjonariusze organów ścigania zajęli rzeczy osobiste i pieniądze pracowników. A to, zgodnie z komunikatem prasowym firmy, jest bardzo podobne do niesławnych “maski show”.

Dokładnie z taką metodą walczył Igor Mazepa. Pod koniec maja ogłosił on utworzenie anty-rankingu funkcjonariuszy organów ścigania i sędziów, którzy wykorzystują swoje uprawnienia do celów niezgodnych z prawem. Później wraz z 42 biznesmenami zażądał od prezydenta Zełenskiego spełnienia obietnicy zaprzestania korupcyjnej presji na biznes na Ukrainie. Mowa o tak zwanym Manifeście 42, o którym już pisaliśmy.

Inicjatywę Mazepy poparli przedstawiciele wielkiego biznesu. W szczególności Filya Zhebrovska, właścicielka Farmak, Serhiy Voitenko, dyrektor generalny Agromat, Oleksandr Sokolovskyi, założyciel Textile-Contact, założyciel FinStream i Cronvest, przewodniczący Stowarzyszenia Przedsiębiorców Weteranów Serhiy Pozniak i inni. Po tym chyba powinni przygotować się na spotkanie ze śledczymi DBR, piszą w mediach społecznościowych.

“Siły bezpieczeństwa już się nie krępują i po prostu biorą zakładników” – tak biznes reaguje na zatrzymanie Igora Mazepy i przeszukania w Concorde Capital.

Vsevolod Kozhemiako, założyciel Agrotrade Group, bojownik i doradca dowódcy Gwardii Narodowej, napisał: “Jest oczywiste, że zatrzymanie Igora Mazepy w związku ze starą sprawą gruntową ma podłoże korupcyjne albo polityczne. Przekładając to na współczesny język: powiedział coś złego (być może), poparł kogoś innego (mało prawdopodobne) lub po prostu odmówił zapłaty na żądanie organów ścigania (najbardziej prawdopodobne). W każdym razie nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwością ani uczciwością”.

Jewhen Czerniak, przewodniczący rady nadzorczej Global Spirits, biznesmen, który niedawno otrzymał od SBU zawiadomienie o podejrzeniu współpracy z Rosją, był kategoryczny: “System egzekwowania prawa rozwalił wszystkie zabezpieczenia. Przedsiębiorcy, dziennikarze śledczy, wolontariusze – wszyscy są atakowani!”.

Stanowisko to podziela redaktor naczelny kanału Espresso TV Serhij Rudenko. Jego zdaniem obecny rząd działa zgodnie z najgorszymi tradycjami epoki Janukowycza. “Dziennikarze są obserwowani, biznesmeni zatrzymywani. Tylko janukowyczi nie mieli żadnego wyczucia własnego kraju” – podsumował znany dziennikarz.

Według Tarasa Poshivaniuka, adwokata Igora Mazepy, alternatywą dla aresztu jest kaucja w wysokości 700 mln UAH, którą wyznaczyła prokuratura.

“Jednocześnie, zgodnie z dostarczonymi dokumentami, kwota szkody wynosi siedem milionów, co oznacza, że kwota kaucji 100-krotnie przekracza kwotę szkody. Będziemy argumentować co najmniej, że kwota kaucji jest nieproporcjonalna do wyrządzonej szkody, a co najwyżej, że podejrzenie jest bezpodstawne, ponieważ bzdurą jest, że jeden z największych inwestorów jest faktycznie kwalifikowany jako przestępca. Zgodnie z tą legendą, wszystkie firmy można zaklasyfikować jako organizacje przestępcze” – podsumował prawnik.

Wiktoria Czyrwa
Photo by niu niu on Unsplash

#Zatrzymanie Igora Mazepy #Concorde Capital #Państwowe Biuro Śledcze

Facebook
Twitter
LinkedIn