Wojna technologiczna

31 października 2023. Wicepremier, Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow udzielił wywiadu RBC-Ukraina. Wśród wielu tematów – produkcja dronów i walka technologiczna z krajem agresorem, nowe usługi Diia, reforma edukacji.

Minister dzieli się też swoimi poglądami na temat współczesnych działań wojennych. Obecnie jest to wojna technologiczna.

„Jest więcej startupów, projektów wojskowych, które mogą zrealizować się w nowej, wojennej gospodarce. I w tym celu stworzyliśmy klaster Brave1. Startupy złożyły już prawie 700 wniosków, wpłynęło ponad milion dolarów w formie grantów. W przyszłym roku finansowanie tego programu wzrośnie dziesięciokrotnie” – podkreślił szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Armia Dronów

Projekt pilotażowy Armia Dronów umożliwił przełom w wojnie technologicznej.. Dlatego ministerstwo pracuje nad maksymalną deregulacją, otwarciem rynków, aby przedsiębiorcy mogli jak najszybciej uzyskać kontrakty, czyli – tworzyć produkty i w efekcie – zwiększać skalę produkcji.

„Jeśli porównamy ten rok z ubiegłym, produkcja i liczba dronów, które do końca roku otrzymają nasze Siły Zbrojne, w ogóle wszystkie Siły Obronne, wzrosła ponad 100. krotnie” – podkreślił minister.

Cyfryzacja państwa  

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej przeprowadziło zakrojoną na szeroką skalę ankietę, która ustaliła, jaki procent Ukraińców jest zadowolonych z jego działalności. Dobry wynik– 82 proc. ankietowanych najwyżej oceniło Diia, ale to nie zadowala ministra, bo jego zespół ma wyższy cel – 90 proc. zadowolonych obywateli. Mychajło Fedorow pokazał , jak to zrobić- to ciągła analiza w czasie rzeczywistym. Dlatego ministerstwo stworzyło specjalny sposób testowania i oceny usług, gdzie właśni „agenci” korzystają z usług jako klienci i dość krytycznie oceniają ich funkcjonalność.  W planach jest elektroniczne przerejestrowanie samochodu i osobna elektroniczna obsługa notarialna.

Dziennikarze nie mogli nie zapytać o kwestii digitalizacji rejestru poborowych. Pojawiło się sporo pogłosek, że  ​​wezwania będą rozdawane poprzez Diia.

Fedorow zdementował: „Dopóki pracuję jako minister, wszystko, o czym mówimy – trzymamy się słów. Dlatego mogę z całą pewnością powiedzieć, że w Diia nie będzie wezwań”.

Musków dwóch

Według ministra Starlinki są obecnie infrastrukturą krytyczną dla działań wojennych, zapewniając wojsku komunikację, koordynację i korzystanie z systemów oceny sytuacyjnej.

Zdaniem Fedorowa należy oddzielić Muska – innowatora od Muska, który wygłasza szkodliwe dla Ukrainy wypowiedzi, grające na korzyść Rosji.

„Wygodnie jest mi podzielić Muska na Muska, który emituje wiele połączeń Starlink, szybką logistykę i najlepsze ceny – oraz innego Muska w X.com, który formułuje różne stwierdzenia, których nie popieramy, jak wszyscy w Ukrainie, oraz ogólnie rzecz biorąc, słuchanie tego, co mówi, jest dla nas szaleństwem. Dlatego opowiem tutaj o pierwszym Musku, który pomaga w Starlinkach” – zauważył Fedorow.

Podkreślił, że Ukraina z sukcesem współpracuje ze SpaceX i ich produktem Starlink i te systemy działają. Minister zapowiedział nowe partie Starlinków, które Ukraina wkrótce otrzyma dzięki polskim kolegom.

Reforma szkolnictwa wyższego

Fedorow, jako wicepremier odpowiedzialny także za edukację, zapowiedział zasadniczą reformę szkolnictwa wyższego. Należy wyeliminować wieczorowe i korespondencyjne formy edukacji. Jednak ci, którzy opanowują zawód w starym systemie, nie powinni się martwić, zapewnia Fedorow. Tacy uczniowie lub studenci będą mogli zakończyć naukę na zasadach, na jakich się uczyli. Ponadto, zauważa minister, konieczne jest, aby Rada Najwyższa poparła projekt ustawy.

Istnieje wiele problemów i kwestii związanych z transformacją, które należy natychmiast rozwiązać. Zasady wyboru rektorów, finansowanie uczelni, problem miejsc publicznych w uczelniach i instytutach itp. Trzeba to jednak zrobić, aby uczelnie mogły wytrzymać konkurencję nie tylko między sobą, ale także ze studentami z krajów UE czy USA.

„Ponieważ dla nas rozwój kapitału ludzkiego jest w rzeczywistości jedynym wyjściem, jedyną szansą nie tylko na dziesięciokrotne zwiększenie naszego PKB i życie na zupełnie innym poziomie, ale także na transformację w kierunku technologicznym, na zbudowanie innowacyjnej gospodarki, która pozwoli nam walczyć z takim wrogiem, który będzie stale z nami” – podsumował wicepremier Michajło Fedorow.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Alexandre Debiève on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn