530 wakacji z uśmiechem

15 października 2023. Polska Izba Gospodarcza w Japonii (PCCIJ) przekazała kolejną darowiznę na rzecz Funduszu Pomocy Ukrainie. Poprzednia umożliwiła przekazanie świątecznych paczek żywnościowych o łącznej wadze ponad 8 ton dla ukraińskich rodzin, przebywających w Polsce. Tym razem, dzięki wsparciu finansowemu PCCIJ, dofinansowaliśmy wakacje 530 dzieci ukraińskich w Polsce. Operatorem projektu „Wakacje z uśmiechem” była Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza.

Agresja Rosji na Ukrainę wymusiła migrację obywateli Ukrainy. To głównie kobiety z dziećmi. W 2023 roku w Polsce przebywa na zasadach tymczasowej unijnej ochrony dla wysiedleńców około 1, 3 mln osób. To głównie kobiety i dzieci. Ocenia się, że blisko 400 tysięcy z nich to dzieci i młodzież, 180 tysięcy uczy się w polskich szkołach, pozostałe edukują się w ramach ukraińskiej szkoły w systemie online. Celem Projektu „Wakacje z uśmiechem” było zapewnienie możliwości ciekawego i bezpiecznego spędzenia czasu wakacji dla dzieci z Ukrainy w Polsce. Projekt zakładał dofinansowanie kosztów półkolonii i kolonii dla dzieci z Ukrainy, organizowanych Polsce przez samorząd terytorialny i ngo’sy. Ten wypoczynek dla dzieci z Ukrainy był bezpłatny.

Partnerami Projektu były: Urząd Miasta Łodzi, Urząd Miasta Legnicy, Urząd Miasta Słupska, Stowarzyszenie „Społeczny Komitet Pomocy Miastu i Gminie Serock”, Fundacja Sedeka- organizator wypoczynku wspieranego przez Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, Stowarzyszenie Mi-Gracja ze Szczecina.

ŁÓDŹ

W Łodzi półkolonie prowadzono przez 4 tygodnie. Uczestniczyło w nich tygodniowo 20 dzieci ukraińskich uchodźców. Miały zapewnione wyżywienie (drugie śniadanie, obiad i podwieczorek), opiekę wychowawców i asystentów znających język ukraiński w godzinach 8.00- 16.00. W programie, m.in., zajęcia z astronomii w planetarium, wycieczka do Łódzkiej Palmiarni, rajd rowerowy do parku linowego w Zgierzu, zajęcia sportowe na basenie, warsztaty plastyczne z ceramiką, seanse filmowe.


LINK PUBLIKACJA ŁÓDŹ

LEGNICA

W Legnicy w półkoloniach udział wzięło 50 dzieci z Ukrainy, zajęcia były organizowane w Szkole Podstawowej Nr 4 (lipiec), Szkole Podstawowej Nr 7 (lipiec). Szkole Podstawowej Nr 1 (sierpień). W programie, m.in. wycieczki do Wrocławia, Myśliborza, Dobkowa, Jaworzyny Śląskiej, Lubina (zwiedzanie, agroturystyka, rekreacja); warsztaty (pierwsza pomoc, zdrowy styl życia); zajęcia terapeutyczne.


LINK PUBLIKACJA LEGNICA

SŁUPSK

W Słupsku, w dwóch turnusach półkolonii uczestniczyło 60 dzieci z Ukrainy. W programie, m.in. wizyta w miejskim ratuszu i spotkanie z Prezydentką Miasta; wycieczka do historycznego Swołowa; lekcje muzealne „100 lat- zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX w.”; ognisko z kiełbaskami: zajęcia w Parku Wodnym 3Fale; trening piłkarski na Stadionie Gryf; ścianka wspinaczkowa oraz wycieczka do Ustki.


LINK PUBLIKACJA SŁUPSK

SEROCK

Serock przyjął 60 dzieci doświadczonych wojną. Przyjechały z obwodu charkowskiego, graniczącego z Rosją, gdzie toczą się walki i trwają ataki rakietowe. Organizatorzy zapewnili całodniową opiekę, pobyt w ośrodku z pełnym wyżywieniem, wycieczkę po Warszawie, zwiedzanie ZOO, plażowanie na plaży w Serocku, rejsy statkiem, gry i zabawy sportowe, integrację z młodzieżą z terenu Gminy Serock.

LINK PUBLIKACJA SEROCK

SZCZECIN

W Szczecinie, przez 3 tygodnie, 30 dzieci z Ukrainy pod kierunkiem malarki Valerii Chafonovej uczyło się różnych technik plastycznych.

LINK PUBLIKACJA SZCZECIN

WARSZAWA BIELANY

W dniach 13 lipca -10 sierpnia dzielnica Bielany miasta stołecznego Warszawy koordynowała organizację pobytu wakacyjnego dzieci Żołnierzy Sił Specjalnych Operacji Ukrainy (SSO), w tym jeńców wojennych oraz sierot, przebywających obecnie na terenach objętych działaniami wojennymi w Ukrainie. Zorganizowano pięć turnusów dla 250 dzieci, a miejscem wypoczynku była dzielnica Bielany w Warszawie, Tęgoborze i Ustka. Ponieważ były to dzieci walczących żołnierzy w mediach nie komunikowano o prowadzonej akcji.

Dziękuję Polskiej Izbie Gospodarczej w Japonii (PCCIJ) za kolejny, wspaniały gest solidarności z Ukrainą, za zaufanie jakim PCCIJ obdarzyła Polsko – Ukraińską Izbę Gospodarczą. Dziękuję partnerom „Wakacji z uśmiechem” za ich zaangażowanie, dbałość o ciekawy wypoczynek i bezpieczeństwo ukraińskich dzieci.

Dariusz Szymczycha,

Wiceprezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Przewodniczący Komitetu Sterującego Funduszu Pomocy Ukrainie

Facebook
Twitter
LinkedIn