Local Trends, czyli o samorządach i Polsce

Kilkadziesiąt debat, prawie 300 panelistów i dwa dni rozmów na najważniejsze tematy dla rozwoju społeczno-gospodarczego samorządów i Polski. W dniach 17-18 października, w Poznań Congress Center, odbędzie się III edycja Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza jest partnerem instytucjonalnym tego wydarzenia.

Europejskie Forum Samorządowe otworzy sesja plenarna „Umówmy się na Polskę na XXV-lecie samorządu” z wystąpieniem wprowadzającym b. premiera Jerzego Buzka, Posła do Parlamentu Europejskiego, który będzie mówił o reformie ustrojowej samorządów po 25 latach. Do sesji zaproszeni zostali Marek Woźniak- Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jakub Banaszek- Prezydent Miasta Chełm i Dorota Zmarzlak- Wójt Gminy Izabelin.

  • Następnie o programach i funduszach dla samorządów opowie Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Finanse jednostek samorządu terytorialnego zajmą ważne miejsce w programie forum. W ramach wydarzenia odbędzie się Okrągły Stół Skarbników oraz dyskusja „Polski Ład i fundusze samorządowe – impuls dla rozwoju infrastruktury – doświadczenia, wyzwania i ryzyka z tym związane”.
  • „Solidarność samorządów- współpraca polsko-ukraińska” to panel, który będzie moderował Paweł Prokop- Pełnomocnik Prezydenta Lublina ds. partycypacji społecznej i współpracy transgranicznej, Przewodniczący Komitetu ds. Współpracy Samorządów Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej. W tej dyskusji wezmą udział: Vadym Boichenko- Mer Mariupola, Artur Borkowski- Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Marcin Pastuszak- Zastępca Wójta Gminy Jabłonna,Jacek Sutryk- Prezydent Miasta Wrocławia i Dariusz Szymczycha- Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
  • O skutkach wdrażania nowych rozwiązań polityki klimatycznej UE porozmawiają także uczestnicy debaty Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych. Paneliści pochylą się nad kwestiami związanymi z wprowadzeniem w ramach pakietu Fit for 55 systemu handlu uprawieniami do emisji dla sektorów budynków i transportu drogowego (tzw. ETS2 lub BRT ETS).
  • Kwestie związane z ochroną środowiska zostaną poruszone nie tylko w kontekście finansowania, lecz także partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Na tym polu powstało wiele skutecznych inicjatyw, które mogą zainspirować lokalne władze i przedsiębiorstwa. Uczestnicy debaty, której gospodarzem będzie Volkswagen Poznań – partner generalny Local Trends – odpowiedzą na pytanie „Czy samorząd + biznes + NGO = skuteczna recepta na osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju?”.
  • Podczas Europejskiego Forum Samorządowego ogłoszone zostaną także wyniki konkursu ekologicznego „Niebieskie granty”. Poznamy organizacje pozarządowe, które miały najlepsze pomysły na to, jak oszczędzać energię, wodę, czy prowadzić skuteczną edukację ekologiczną. Trzy wyróżnione projekty otrzymają po 30 tysięcy złotych na ich realizację od spółki Volkswagen Poznań.
  • InPost Green City – partner główny forum jest gospodarzem debaty „Jak biznes oraz samorząd wspólnie mogą troszczyć się o środowisko i prowadzić edukację ekologiczną?”. Rozmowy podczas panelu nie ograniczą się tylko do sukcesów. Uczestnicy podzielą się także trudnościami i wyzwaniami, jakie napotykają na co dzień. Poszukają rozwiązań, które pomogą lepiej i skuteczniej współpracować, aby budować bardziej zrównoważone i ekologiczne miasta oraz bardziej świadome i zaangażowanie społeczności. O roli zarządzania odpadami w miastach i znaczeniu edukacji ekologicznej będą z kolei mówili uczestnicy debaty, której gospodarzem jest Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.


Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez stronę internetową: https://localtrends.pl/warunki-udzialu-efs/      

Facebook
Twitter
LinkedIn