Putin czyli kryzys zbożowy

12 września 2023. W Parlamencie Europejskim odbyła się dyskusja o  eksporcie zboża z Ukrainy po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej. Przedstawiamy treść wystąpienia prof. Marka Belki, w imieniu Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

„Ponad 1,5 roku po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę jesteśmy świadkami nowej odsłony tej krwawej wojny.

Kreml wycofując się z porozumienia zbożowego Morza Czarnego postanowił użyć broni żywnościowej i ekonomicznej, aby pogrążyć Ukrainę i skłócić państwa unijne.

Naprzemian blokując i otwierając czarnomorski korytarz Rosjanie rozhuśtali rynki zbożowe utrudniając planowanie produkcji europejskim rolnikom, a następnie zalali światowe rynki dotowanym, tanim zbożem.

To właśnie Putin jest winien temu, że polski rolnik może narzekać na niskie ceny w skupach i czuć się zagrożony przez produkcję z Ukrainy, która powinna być kierowana na inne rynki. 

Dlaczego zatem, widząc co się dzieje, nie podjęliśmy bardziej stanowczych działań zapobiegawczych? Dlaczego polski minister rolnictwa mówił rolnikom, żeby trzymać zboże, gdy było wiadomo, że ceny spadną?

Dlaczego polski premier, który obiecał Ukraińcom rok temu, że będzie pomagał w tranzycie zboża, nie dopilnował inwestycji w logistykę, w porty, w tranzyt kolejowy i pozwolił krajowym spekulantom na wpuszczenie zboża na lokalne rynki?

Dlaczego polski komisarz, na dodatek zajmujący się rolnictwem, nie widzi problemu, proponuje jedynie działania osłonowe i reaguje dopiero na niezgodne z prawem unijnym działania polskiego rządu, który również obudził się dopiero po szerokich protestach rolników.

Zakaz importu produktów z Ukrainy to rozwiązanie tymczasowe i awaryjne i kiedyś się skończy – czy rząd ma plan dla polskiej wsi i dla rolników na dłużej niż 3 miesiące?

Rozwiązań należy szukać w solidarnej współpracy z Unią i Ukrainą. Zapewnić usprawniony tranzyt oraz ochronę polskich wytwórców, tak żeby nie stać się kolejnym narzędziem w wojnie Putina, który cieszy się z naszych kłótni.”

Facebook
Twitter
LinkedIn