Nie czekamy na dzień po

19 lipca 2023. Lwów i Łuck to kolejne destynacje roboczych wizyt pełnomocniczki rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwigi Emilewicz. Przedstawiciel Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej był w składzie tej delegacji.

Jechaliśmy z przekonaniem, że obserwowany dziś wyścig deklaracji z wielu krajów, organizacji i struktur biznesowych, nie przekłada się jeszcze na konkrety w odbudowie Ukrainy. Kapitał czeka zmianę sytuacji, na bezpieczeństwo, na perspektywę pokoju. My w Polsce nie czekamy na dzień po, korzystamy z doświadczeń partnerstw samorządów Polski i Ukrainy, wsłuchujemy się w nieraz gorzkie doświadczenia polskich przedsiębiorców, od lat pracujących w Ukrainie.

Maksym Kozycki, szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej rozpoczął nasze spotkanie słowami: „Po raz pierwszy od półtora roku słyszę nie o pomocy humanitarnej, ale o pomocy rozwojowej”.

Oleksandr Trocharenko , wiceszef Administracji Obwodu Wołyńskiego zapraszał polskich inwestorów, wskazując na sukces Modern-Expo zlokalizowanego w Łucku i prowadzonego przez Bogdana Łukasika, członka Rady Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Andrij Sadowy, mer Lwowa zaprezentował projekt UNBROKEN, czyli budowę we Lwowie centrum pomocy cywilnym ofiarom działań rosyjskiej armii. Szacuje się, że około 100 tys. Ukraińców potrzebuje zaopatrzenia w protezy, a kolejny milion rehabilitacji. Zaś Lwów jest miastem, do którego od początku agresji Rosji na Ukrainę trafiają ofiary działań wojennych. Warszawa zadeklarowała wyposażenie trzeciego piętra nowego centrum rehabilitacji.

Spotkania pokazały, że pomimo licznych platform, które mają dostarczać informacji o potrzebach odbudowy, w tym DREAM i ProZorro, ciągle za mało wiemy o potrzebach bieżącej, tzw. małej odbudowy. Szefowie administracji obwodów lwowskiego, łuckiego i rówieńskiego zobowiązali się przekazywać takie informacje do biura minister Emilewicz i do kijowskiego PAIH. Chodzi o przetargi i projekty inwestycji liniowych, kubaturowych oraz transportowych, którymi można zainteresować polskie firmy. Dowiedzieliśmy się, na przykład, że obwody Ukrainy zobowiązano do pomocy wskazanym hromadom z obwodu chersońskiego, zniszczonego w trakcie działań wojennych i w efekcie wysadzenie tamy w Kachowce. Tu oczekiwana jest polska pomoc, na przykład przy budowie drewnianych domów. modułowych, uzdatnianiu wody, dostarczeniu beczkowozów do wody pitnej. Witalij Kowal, szef Administracji Obwodu Rówieńskiego wskazywał potencjalne obszary polskiej aktywności w odbudowie Ukrainy: termomodernizację, materiały pokryciowe, zachęcał do produkowania ich w Ukrainie.

KredoBank przedstawił roboczą wersję platformy informacyjnej Plan4UA. Przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć udział w odbudowie Ukrainy znajdą tam zagregowane informacje  i linki do innych  platform informacyjnych.

Z innych ciekawych informacji, które pozyskałem w czasie tej podróży warto podać, iż rozpatrywane jest połączenie szerokim torem Ukrainy z portami w Gdańsku i Kłajpedzie. 21 i 22 września spotkamy się na Kongresie Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE, organizowanym przez Międzynarodowe Tragi Poznańskie.

Tak więc z odbudową Ukrainy nie czekamy na dzień po wojnie.

Dariusz Szymczycha

Foto: spotkanie z szefem Lwowskiej Administracji Obwodowej.

Facebook
Twitter
LinkedIn