Silni dzięki rehabilitacji

4 maja 2023. W Polsce odbyło się pierwsze szkolenie dla ukraińskich instruktorów pomagających osobom niepełnosprawnym. 19 specjalistów przebywało w Centrum Szkolenia Olimpijskiego w Spale. Po powrocie do Ukrainy będą pracować z cywilami i wojskowymi, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiej agresji i zostali ranni. Poinformowała o tym Uliana Pcholkina, przewodnicząca zarządu organizacji pozarządowej Liga Silnych.

„W związku z agresją Federacji Rosyjskiej liczba osób z urazami rdzenia kręgowego stale rośnie. Po szkoleniu instruktorzy będą pomagać w adaptacji osobom, które doznały skomplikowanych urazów rdzenia kręgowego i korzystają z wózka inwalidzkiego” – powiedziała Uliana Pcholkina.

Pierwszy w Polsce Obóz Aktywnej Rehabilitacji zorganizowali przedstawiciele Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych – Grupa Aktywnej Rehabilitacji wraz z polskimi partnerami – Fundacją Aktywnej Rehabilitacji FAR przy wsparciu finansowym CBM Chrześcijańskiej Misji Niewidomych oraz Europejskiego Forum Niepełnosprawności w ramach projektu Liga Mocnych.

„Doświadczenie naszych polskich kolegów jest niezwykle ważne dla Ukrainy. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji od 1988 roku realizuje w Polsce kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałym uszkodzeniem rdzenia kręgowego, które korzystają z wózków inwalidzkich. Będziemy kontynuować ten projekt wspólnie z naszymi polskimi kolegami. Do końca roku planujemy zorganizować jeszcze kilka takich obozów zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Następny obóz odbędzie się w czerwcu” – dodała Pcholkina.

Ukraińscy instruktorzy to osoby z urazami rdzenia kręgowego. Podczas szkolenia uczyli się organizacji treningów, doskonalili umiejętności posługiwania się aktywnym wózkiem inwalidzkim oraz zdobyli wiedzę na temat przygotowania wykładów i imprez na obozach dla uczestników w Ukrainie. Program obozu obejmował zajęcia z technik jazdy, ogólnej sprawności fizycznej, aerobiku, pływania, łucznictwa, treningu z piłką oraz wykłady.

WCh

Facebook
Twitter
LinkedIn