Nowy ład, stare problemy

5 maja 2023. Decyzja polskiego rządu o zakazie importu ukraińskich produktów rolnych kosztowała Kijów w ubiegłym miesiącu 143 mln dolarów.

Poinformował o tym wiceminister gospodarki Taras Kachka, podczas forum ekonomicznym w Brukseli. Jak podaje portal „Ekonomiczna prawda”, Kaczka uważa, że Komisja Europejska wypłaci polskim rolnikom „odszkodowanie za nic”, ponieważ protest był „blefem ze strony polskich rolników”.

W kwietniu Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria- bez konsultacji z UE – nałożyły ograniczenia na eksport ukraińskiej żywności, powołując się na gwałtowny spadek cen rynkowych, który zaszkodził ich rolnikom. Posunięcie to spotkało się z krytyką Komisji Europejskiej, podkreślającą że złamano wcześniejszą, wspólną decyzję członków Unii, otwierającą rynki dla produktów rolnych z Ukrainy. Komisja przypominała, że polityka handlowa wymaga wspólnotowych uzgodnień.

Po konsultacji z pięcioma państwami, które w połowie kwietnia wprowadziły zakaz importu, 2 maja, Komisja Europejska przyjęła wyjątkowe i tymczasowe środki dotyczące importu niektórych produktów rolnych. Obecnie zakaz importu do tych pięciu państw dotyczy czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy.

Minister Kaczka zauważył, że nowa decyzja Brukseli poprawia sytuację, ale nie rozwiązuje problemu. Dzięki interwencji Komisji Europejskiej mamy pewne złagodzenie sytuacji, ale sytuacja nie została rozwiązana” – oświadczył.

Tu znajdziesz rozporządzenia Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wdrażające nowe zasady eksportu niektórych produktów rolnych.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn