Dziękujemy i zapraszamy

6 kwietnia 2023. „Dziękujemy i zapraszamy” – to słowa, które najlepiej oddają biznesowy kontekst wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.

„Dziękujemy za to, że biznes polski pracuje w Ukrainie, wierzy w Ukrainę i widzi przyszłość w Ukrainie” – mówił prezydent Zełenski do uczestników Polsko – Ukraińskiego Forum Gospodarczego, jakie zgromadziło się na Zamku Królewskim. Dodawał, że jest wdzięczny za każde miejsce pracy utrzymywane w Ukrainie pomimo wojny. Dziękował za opiekę nad dziećmi ukraińskimi w Polsce. Nie zapomniał o wdzięczności dla tego biznesu, który po agresji na Ukrainę opuścił Rosję.

„Zapraszamy cały polski biznes do odbudowy Ukrainy, do budowania naszej przyszłości” – powiedział do przedsiębiorców zaproszonych na Forum. Wymienił projekt infrastrukturalnego połączenia Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego, jako ten, nad którym warto pracować, bo jest potrzebny. Prezydent Zełenski nie stronił od żartów. „Andrzej (prezydent Andrzej Duda- red.)  mówił, że będzie dużo biznesu. Wiesz, Andrzej, jeżeli zaprosisz wszystkich do Ukrainy, to nie wiem, czy tu, w Polsce, zostanie jakikolwiek przedsiębiorca” – powiedział Zełenski.

Atmosfera Forum była dobra, choć właściwie było to spotkanie networkingowe, bo w jednym panelu z udziałem 4 ekspertów trudno rozwikłać dylematy polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej, obecnej i przyszłej.

Wcześniej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda i wicepremier Ukrainy ds. odbudowy Oleksandr Kubrakow podpisali memorandum dotyczące odbudowy Ukrainy. Ze strony internetowej MRiT dowiadujemy się, że „(…) Strona ukraińska będzie przekazywać cykliczne informacje o planach i projektach, w tym ogłoszonych przetargach, realizowanych w ramach Narodowego Programu Odbudowy Ukrainy. Strona polska deklaruje gotowość do informowania partnerów ukraińskich o polskich przedsiębiorstwach zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy, w tym dostawami niezbędnych materiałów i wyrobów.”

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Wołodymyr Zełenski podpisali list intencyjny ws. współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności KTO Rosomak.

Prezydent Zełenski po spotkaniu z premierem Morawieckim powiedział, że w sprawie zboża z Ukrainy zostało znalezione rozwiązanie. Nie wiemy jeszcze jakie, ale dymisja polskiego ministra rolnictwa na pewno nie załatwia sprawy.

Ważna emocjonalnie i politycznie wizyta za nami. Wiemy doskonale, że ta wojna rozstrzyga się na polu bitew i na polu gospodarczym. Siły Zbrojne Ukrainy i państwo ukraińskie potrzebuję zaplecza gospodarczego, które umożliwi im wypełnianie swych zadań. Jak dotąd przedsiębiorcy ukraińscy i polscy nie zawiedli. Pokazali hart ducha, odwagę, energię i solidarność.

Spotkania i rozmowy w czasie Forum na Zamku Królewskim potwierdzają, że nadal są dobre chęci. Teraz potrzebne są konkretne pomysły, inicjatywa w kierunki partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz odbudowy Ukrainy. Pora na referencyjne przykłady tego, co polski biznes i polskie państwo mogą odbudować we współpracy z ukraińskimi partnerami.

Dariusz Szymczycha

Facebook
Twitter
LinkedIn