13 mld USD w przelewach

14 marca 2023. Przelewy pieniężne do Ukrainy (bankowe, przez systemy płatnicze, pocztą, z rąk do rąk) w ubiegłym roku miały równowartość 13 miliardów dolarów.

Z informacji przekazanej przez Narodowy Bank Ukrainy wynika, że w 2022 roku w Ukrainie działało 37 systemów przekazów pieniężnych, z czego 28 zostało stworzonych przez rezydentów, a 9 przez nierezydentów (4 ze Stanów Zjednoczonych, dwa z Wielkiej Brytanii, po jednym z Gruzji i Kanady).

Jaki był wolumen przelewów krajowych, realizowanych za pośrednictwem systemów przekazów pieniężnych?  W pierwszych miesiącach wojny zawieszone było raportowanie, ale wiadomo, że w okresie maj-grudzień 2022 roku to 292,6 mld UAH (równowartość 8,5 mld USD). Wolumen był o 21 proc.  niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Liderem pod względem ilości przelewów w Ukrainie był system przekazów pieniężnych NovaPay (45 proc. wszystkich przelewów krajowych). Średnia kwota jednego przelewu wyniosła 656 UAH.

Około 2,15 miliarda dolarów zostało przekazanych Ukrainie za pomocą systemów transferu środków (stworzonych zarówno przez rezydentów, jak i nierezydentów). w ekwiwalencie – mniej więcej tyle samo, co w analogicznym okresie 2021 r.

Największe kwoty przekazano z Włoch (23 proc. całości), Izraela (18 proc.), USA (16 proc.), Niemiec (7 proc.) i Polski (4 proc.).

Liderami pod względem ilości przelewów na Ukrainę były:

  • Western Union (USA) – 50 proc. wszystkich transferów;
  • PrivatMoney (należący doPrivatBank) – 20 proc.;
  • MoneyGram (USA) – 17 proc.

Średnia kwota jednego przelewu do Ukrainy  wyniosła 206 USD.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn