Ból i solidarność

20 lutego 2023. Kiedy myślę Ukraina czuję ból. Tragedia wojny pokazała, że jesteśmy sobie bliżsi niż sądziliśmy. Rosja niszczy Charków, w którym spędziłem wiele dobrych chwil. Agresorzy wypędzili z domów naszych przyjaciół i znajomych, zniszczyli to, co było dla nich ważne.

Kiedy myślę Ukraina, widzę państwo, które zdaje egzamin.

Widzę samorządy, które okazały się prawdziwą, niemalowaną władzą. Nie czekano na decyzje i pomoc władz centralnych, samorządowcy sami organizowali ewakuacje, dbają o zapewnienie warunków przetrwania osób starszych, matek z dziećmi, chorych. Już planują, jak odbudować swoje hromady i miasta. Twarzą ukraińskiego samorządu bardzo często są kobiety.

Widzę Wiktora, który w ciągu tego roku przejechał za kierownicą 30 tysięcy kilometrów. Z Zakaparcia, z Charkowszczyzny, ze Lwowa do różnych miast Polski i w drugą stronę z pomocą humanitarną. Karetką podarowaną przez Szwajcarów, mikrobusem przekazanym przez władze Serocka, swoim samochodem.

Chwalę Diia, dzięki której relacje państwo-obywatel przeniosły się z urzędniczego „okienka” do cyfrowej chmury, której nie zniszczy rosyjska rakieta.

Widzę twarz i słyszę słowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jego przywództwo porównują do Churchilla, Reagana, ale to przecież Zełenski- ukraiński, nie zachodni i tym bardziej nie wschodni.  Symbol narodu, który w ciągu paru lat wykrystalizował poczucie jedności i godności, narodu skąpanego we krwi.

Kiedy myślę Ukraina, myślę o G20, które powinno podzielić się swoim prosperity ze zniszczonym krajem. Myślę o Unii Europejskiej, która powstała jako antidotum na wojny w Europie, a teraz musi zmierzyć się z wojną przy swoich granicach.

Ukraina przypomniała słowo „solidarność”. Słowo, które jak pokazała historia Polski, było mocniejsze niż Kreml i jego dywizje.

W rok po pełnoekranowej agresji Rosji na Ukrainę w eDIALOG-u opublikujemy kilka tekstów ukraińskich ekspertów, które przybliżą nam Ukrainę po roku.

Dariusz Szymczycha,
Wiceprezes Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Facebook
Twitter
LinkedIn