Wędrowiec przykuty do sztalugi

17 lutego 2023. W przededniu rocznicy wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, w czwartek 23 lutego, w Krakowie zostanie otwarta wystawa prac Ivana Marchuka – wybitnego ukraińskiego malarza.

Legendarna postać, geniusz, mistrz. Wędrowiec przykuty do sztalugi – tak mówi o sobie sam Marchuk. Narodowy artysta Ukrainy, laureat państwowej nagrody im. Tarasa Szewczenki za osiągnięcia kulturalne, Kawaler Orderu Wolności, jedyny artysta ukraiński zaliczony do Złotej Gildii Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. Ivan Marchuk został uznany przez brytyjski dziennik The Daily Telegraph jednym ze „100 Współczesnych Geniuszy Świata”.

W ciągu ponad sześćdziesięciu lat działalności twórczej, artysta stworzył około 5 tys. obrazów, przedstawianych na ponad 200 wystawach osobistych na pięciu kontynentach.

Z powodu prześladowań ze strony KGB w latach 80-tych był zmuszony do emigracji, mieszkał i pracował w USA, Kanadzie, Australii, by w 2011 roku wrócić do ojczyzny. 

Wystawa „Archetyp Wolności” jest retrospektywą twórczości Ivana Marchuka i obejmuje ponad 50 obrazów z 15 cykli prezentujących różne wątki z bogatego dorobku malarza. „Słowo wolność w tytule wystawy nie jest oczywiście przypadkowe. Ivan Marchuk całym swoim życiem i swoją twórczością walczył z sowiecką władzą, z ograniczaniem wolności w umysłach ludzi i w sztuce. To, co się wydarzyło rok temu, jest porykiwaniem zranionego przez Ukraińców rosyjskiego niedźwiedzia. Dziś na sile i odwadze Marchuka już wyrosło kilka pokoleń, które z bronią w ręku, w okopach walczą o wolność naszą i waszą” – wyjaśnia organizatorka wystawy Weronika Marczuk, wieloletnia promotorka twórczości artysty i ambasadorka ukraińskiej kultury w Polsce.

„Nie zapominajmy, że nadal trwa wojna. Cel wroga – zniszczyć naród ukraiński nie tylko fizycznie, ale też jego dziedzictwo. Ukraińska kultura walczy i potrafi się obronić, jak obrońcy Ukrainy potrafią obronić nasz kraj” – podkreślała podczas konferencji prasowej promującej wydarzenie Jana Kryvobok, attaché ds. kultury Ambasady Ukrainy w Polsce.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 lutego 2023 roku o godz. 18:00 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Otwarciu towarzyszyć będzie Inauguracyjny Koncert, podczas którego wystąpi polsko-ukraiński zespół ZAZULA oraz Daria Tregubova. Wystawa „Archetyp Wolności” potrwa do 19 marca 2023 r. Wstęp jest wolny.

  • Organizatorami wydarzenia są Nowohuckie Centrum Kultury, Weronika Marczuk i Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy przy wsparciu Generalnego Konsulatu Ukrainy w Krakowie, Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Wystawa została objęta Patronatem honorowym Prezydenta Ukrainy oraz Prezydenta Miasta Krakowa.

Tetiana Gomon
Na zdjęciu: Kijów, październik 2019 roku, zaproszenie na wystawę Ivana Marchuka.

Facebook
Twitter
LinkedIn