Kadrowa środa

1 lutego 2023. „W tej chwili jest pewna cisza kadrowa… Nie oznacza to jednak, że wszystkie niezbędne kroki zostały już podjęte. Będą decyzje. Ci, którzy nie spełniają podstawowych wymagań państwa i społeczeństwa, nie powinni siedzieć na swoich stołkach” – powiedział w wieczornym wystąpieniu, 31 stycznia, prezydent Wołodymyr Zełenski.

Następnego dnia jego słowa przekuły się w decyzje kadrowe.

  • 1 lutego, rankiem, Państwowe Biuro Śledcze poinformowało o przeszukaniach u kierownictwa kijowskiego urzędu skarbowego. Jego była już szefowa Oksana Datiy jest podejrzana o współudział w nielegalnych transferach VAT. 1 lutego Gabinet Ministrów Ukrainy zdymisjonował p.o. szefa Państwowej Służby Podatkowej Tetianę Kirijenkę.
  • 1 lutego Gabinet Ministrów zdymisjonował p.o. kierownika Państwowej Służby Celnej Wiaczesława Demczenko i dwóch jego zastępców. Przypomnijmy, że w styczniu wykryto nielegalne „schematy”, dzięki którym bogacili się celnicy z Odesy.
  • 1 lutego odwołano przewodniczącego Państwowej Służby Żywności i Konsumentów Andreja Lordkipanidze.
  • 1 lutego odbyły się też przeszukania u Ihora Kołomojskiego i Arsena Awakowa. Piszemy o nich szerzej w artykule zamieszczonym obok.

1 lutego, w swym wieczornym wystąpieniu, prezydent Zełenski tak podsumował mijający dzień:

Dziś nasze państwo ma owocny dzień – owocny w konfrontacji z tymi, którzy nawet teraz próbowali osłabić Ukrainę. Nie pozwolimy nikomu osłabić naszego państwa. Dziękuję wszystkim stróżom prawa, którzy dziś pokazali siłę prawa i państwa. Dziękuję rządowi Ukrainy za szybkie decyzje kadrowe”.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn