Finansowy Rammstein: pomoc i kontrola

27 stycznia 2023. Odbyło się pierwsze spotkanie Platformy Koordynacyjnej Darczyńców dla Ukrainy. Chodziło o ekonomiczne wsparcie pilnych potrzeb finansowych Ukrainy i przyszłe ożywienie ukraińskiej gospodarki.

Platforma jest wspólnym projektem UE, krajów G7, MFW i ukraińskiego rządu. Został już nazwany „finansowym Ramsteinem”. Platforma jest otwarta dla każdego kraju, który zadeklaruje gotowość systematycznej pomocy Ukrainie.

Głównymi celami platformy są koordynacja wsparcia gospodarczego dla pilnych potrzeb Ukrainy, planowanie i zapewnienie odbudowy, rozwój odpowiednich instrumentów finansowych.

Na spotkaniu premier Denys Szmyhal skupił uwagę na priorytetowych obszarach finansowania: odbudowie sektora energetycznego, zniszczonych mieszkań oraz infrastruktury krytycznej i społecznej. Osobnym zadaniem wymagającym znacznych nakładów finansowych jest rozminowywanie terytorium Ukrainy.

Analitycy twierdzą, że jest to udana próba koordynacji między międzynarodowymi darczyńcami. Już w maju ub. r. dyskutowano o potrzebie zapewnienia donatorom szerokiej informacji o potrzebach gospodarczych i finansowych Ukrainy. Nie można było jednak skupić się na perspektywicznych potrzebach- wtedy Ukraina potrzebowała wszystkiego, dużo i natychmiast. Potem była konferencja w Lugano i w Berlinie. Na berlińskiej konferencji Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie Platformy Koordynacyjnej Odbudowy Ukrainy. Zaznaczyła, że ​​Ukraina potrzebuje na bieżące potrzeby 3-5 mld EUE miesięcznie i wskazała, że Bank Światowy szacuje straty Ukrainy na 350 mld EUR. „Jeden kraj nie jest w stanie samodzielnie pokryć takich strat” – podsumowała szefowa KE.

Aktywna faza procesu rozpoczęła się 12 grudnia, kiedy przywódcy G7 w swoim komunikacie wręcz zlecili swoim służbom stworzenie platformy koordynacji pomocy dla Ukrainy. Działania były dość szybkie.

Obecnie platforma pomocowa ma trójkę współprzewodniczących. To:

– ze strony USA – przedstawiciel Białego Domu – Zastępca Doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego ds. Gospodarki Międzynarodowej Mike Pyle;

– ze strony UE  – Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej ds. Sąsiedztwa i Rozszerzenia Gert Jan Koopman;

– ze strony Ukrainy – minister finansów Serhij Marczenko, który będzie pracował w grupie z odpowiedzialnym za odbudowę wicepremierem  Ołeksandrem Kubrakowem i  wicepremier Julią Swirydenko, odpowiedzialną za rozwój sektora prywatnego.

Kolejne spotkanie platformy koordynacyjnej odbędzie się w marcu. Eksperci zastanawiają się, jak ukierunkowane będą strumienie pomocy dla Ukrainy. Seria ostatnich afer korupcyjnych nie pozwala zbyt optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, powiedział podczas odprawy w Białym Domu, że Stany Zjednoczone podzielają obawy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dotyczące zarzutów korupcji wobec ukraińskich urzędników. Podkreślił jednak, że Ameryka nie widzi oznak nadużywania pomocy budżetowej czy obronnej dla Ukrainy.

Jak poinformowała zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland, w Ukrainę przybyli audytorzy, by skontrolować wykorzystanie pomocy międzynarodowej. Potwierdziła, że ​​ będą w Ukrainie, aby zapewnić rozliczenie amerykańskiej pomocy wojskowej i finansowej. Niewykluczone, że przyjdą kolejni goście, aby sprawdzić, jak wydawane są  środki pomocowe innych  partnerów.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Rommel Davila on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn