W Davos o odbudowie Ukrainy

18 stycznia 2023.  Odbudowy nie tylko przyczyni się do szybkiego wzrostu gospodarczego Ukrainy, ale także nada nowy impuls gospodarce europejskiej- powiedział premier Denys Szmyhal podczas wystąpienia online na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Szmyhal podkreślił, że znaczna liczba dużych i zaawansowanych technologicznie projektów odbudowy przyciągnęłaby setki międzynarodowych firm. Dlatego odbudowa będzie miała pozytywny wpływ na całą światową gospodarkę.

„Już teraz rozumiemy, że program odbudowy Ukrainy stanie się największym projektem odbudowy od czasów II wojny światowej” – powiedział premier.

Jego zdaniem przed firmami prywatnymi otwierają się „możliwości warte setki miliardów dolarów”. Dlatego pierwszeństwo będą mieli ci, którzy już teraz inwestują na Ukrainie i pomagają ukraińskiej gospodarce. Szmyhal podkreślił, że Ukraina planuje aktywnie wykorzystywać elementy partnerstwa publiczno-prywatnego w celu zmniejszenia ryzyka dla prywatnego kapitału i nadania dodatkowego impulsu inwestycjom w priorytetowe branże. Zaliczył do nich: przemysł obronny, sektor rolniczy, IT, energię odnawialną, wydobycie i magazynowanie gazu, nearshoring, wydobycie i przetwarzanie tytanu i innych minerałów, rozwój logistyki i budownictwo.

  • Ministerstwo Transformacji Cyfrowej zaprezentowało w Davos program akceleracyjny Impact Business. Program pilotażowy wesprze 25 ukraińskich przedsiębiorstw działających w rolnictwie, energetyce, infrastrukturze, opiece zdrowotnej, cyberbezpieczeństwie i innych sektorach, które dążą do włączenia pozytywnych zmian społecznych do swojej strategii.

Program jest otwarty dla firm zarejestrowanych w Ukrainie, które przyczynią się do powojennej odbudowy Ukrainy i stworzą pozytywny, trwały wpływ z szacowanym wzrostem PKB Ukrainy o ponad 250 milionów USD w ciągu pięciu lat.

Wybrane podmioty uzyskają dostęp do wykładów, warsztatów i badań. Program obejmie również konsultacje światowej sławy ekspertów, coachów i mentorów, dostęp do inwestorów i globalnych zasobów technologicznych.

Impact Business finansowany jest przez ukraiński Social Venture Fund oraz ze środków projektu Collaborate for Impact, realizowanego przy pomocy finansowej Unii Europejskiej i sieci EVPA.

(Red.)
Photo by Evangeline Shaw on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn