Jakie zmiany czekają Ukraińców od 1 stycznia

29 grudnia 2022. Od nowego roku zawsze się czeka na coś nowego. Przeciętny obywatel jest zainteresowany tym, czy poprawi się jego standard życia, biorąc pod uwagę fakt, że wojna w kraju jeszcze się nie skończyła. Chodzi przede wszystkim o świadczenia socjalne, emerytury, taryfy i kurs dolara.

Wojna na pełną skalę zniweczyła nadzieje Ukraińców na wzrost płacy minimalnej. Dlatego budżet na 2023 rok nie przewiduje nawet wydatków na ten cel. Płaca wystarczająca na utrzymanie dla osób, które utraciły zdolność do pracy, oraz minimalna emerytura nie przekroczą 2093 UAH, minimalna pensja wyniesie 6700 UAH.

Nie zmieni się również płaca wystarczająca na utrzymanie dla osób pełnosprawnych. Tak jak poprzednio wyniesie 2684 UAH, dla dzieci do sześciu lat – 2272 UAH, dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat – 2833 hrywien.

Czy należy spodziewać się indeksacji emerytur? Minister polityki społecznej Oksana Żołnowicz wyjaśniła, że ​​generalnie planowana jest waloryzacja emerytur, ale dopiero od marca. Jej wysokość najprawdopodobniej nie przekroczy 5,4 proc.

Tym, którzy właśnie przechodzą na emeryturę, ministerstwo wyjaśniło procedurę rejestracji: Ukraińcy, którzy ukończą 60 lat, będą mogli otrzymać emeryturę w nadchodzącym roku, pod warunkiem przepracowania 30 lat. W wieku 63 lat – ci, którzy mają 20 lat doświadczenia. W wieku 65 lat – z 15-letnim stażem. Emerytury nie będą wypłacane osobom, którym brakuje 15 lat doświadczenia zawodowego. Dla tej kategorii budżet państwa zapewnia pomoc finansową.

Wśród nowości, które czekają obywateli Ukrainy w 2023 roku, jest połączenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i Funduszu Emerytalnego. W związku z tymi zmianami dotacje będą naliczane wyłącznie za pośrednictwem Funduszu Emerytalnego. Już teraz ludność może ubiegać się o dotacje w punktach obsługi administracyjnej lub przy pomocy upoważnionego przedstawiciela samorządu terytorialnego, poprzez Diia, centrum obsługi Funduszu Emerytalnego, portal czy aplikację mobilną Funduszu. Średnia kwota subwencji wyniesie około 1800 UAH miesięcznie.

Ważne jest, że automatyczne naliczanie wszelkiego rodzaju państwowej pomocy społecznej i świadczeń, które zostało wprowadzone w okresie stanu wojennego, zostało wstrzymane. Automatyczne naliczanie będzie dotyczyć tylko tych obywateli, którzy mieszkają na terytoriach okupowanych lub na których toczą się działania wojenne.

Ludzie są oczywiście zainteresowani tym, czy zmienią się taryfy za usługi komunalne? Tutaj nie obejdzie się bez podwyżki, biorąc pod uwagę znaczne zniszczenia krajowej struktury energetycznej. Firma państwowa Ukrenergo planuje w przyszłym roku podwyższyć taryfy za dostawę energii elektrycznej i zarządzanie siecią. Jeśli taka decyzja zostanie zatwierdzona, taryfy wzrosną prawie dwukrotnie. Specjaliści Ukrenergo tłumaczyli, że podwyżka taryf na energię elektryczną uderzy przede wszystkim w struktury biznesowe, ale odczują ją także zwykli Ukraińcy, bo podwyżka cen prądu z pewnością wpłynie na koszt towarów i usług.

Jest już decyzja Krajowej Komisji, która przeprowadza regulacje państwowe w dziedzinie energii i usług komunalnych w sprawie podwyższenia taryf za zaopatrzenie w wodę i odwodnienie. Komisja obiecuje podnieść ceny w dwóch etapach. W pierwszym etapie taryfy wzrosną średnio o 10 proc. Ta cena będzie obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku.

Oczekiwane są też zmiany kursu dolara. Analitycy finansowi wciąż są podzieleni w swoich prognozach dotyczących kursu. Średnioroczny kurs dolara w budżecie państwa jest ustalony na poziomie 42,2 UAH z dewaluacją do 45,8 UAH. Większość ekspertów uważa takie wskaźniki za optymistyczny scenariusz i zaleca zrobić „poprawkę na wojnę”.

Wiktoria Czyrwa

 

Facebook
Twitter
LinkedIn