Kondycja sektora IT

27 grudnia 2022. Stowarzyszenie IT Ukraine opublikowało raport „Do IT like Ukraine”. Opisuje on kondycje ukraińskiego sektora IT w czasie rosyjskiej agresji.

Pełny raport znajduje się na stronie stowarzyszenia. Na co warto zwrócić uwagę z polskiej perspektywy?

  • Ukraińska branża IT liczy prawie 309 000 specjalistów.
  • Przed wojną ukraińskie IT była jednym z największych europejskich eksporterów usług IT. Ukraińska branża IT rosła o 25-30 proc. rocznie i generowała ponad 4 proc. PKB Ukrainy. Pomimo wojny, w ciągu 10 miesięcy 2022 roku, branża przyniosła 6 mld USD przychodów z eksportu i wykazała 10. procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2021.
  • Do końca 2022 r. branża wygeneruje 7,1 mld USD przychodów i 2,2. procentowy wzrost wielkości eksportu w stosunku do 2021 r.
  • Udział eksportu usług IT w PKB wzrósł o 51 proc. rok do roku i wynosi obecnie 5,4 procent. Udział IT w eksporcie usług wzrósł o 24 proc. i stanowi 47 proc. całkowitego eksportu usług Ukrainy.
  • Przed wojną 56 proc. firm IT planowało otwarcie zagranicznych oddziałów. Rosyjska agresja sprawiła, że 70 proc. firm musiało zmienić miejsce swojej działalności- częściowo lub całkowicie. Około 25 proc. firm zdecydowało się na pełną relokację.
  • Do jakich krajów relokowały się firmy? Do Polski- 40,1 proc., do Niemiec 14,6 proc., do USA 9,5 proc, do Portugali 9,5 proc.

Czy kierunki relokacji stanowią konkurencję dla polskiego IT?

29 listopada Stowarzyszenie SoDA przeprowadziło dyskusję o relacjach między polskim i ukraińskim sektorem IT. We wnioskach zapisano między innymi:

  1. Podczas, gdy Polska jest silna w obsłudze rynków europejskich i UK, Ukraina odnosi większe sukcesy w USA. Oba kraje są otwarte na dzielenie się swoimi doświadczeniami i łączenie wysiłków, wszyscy będą mieli korzyści. Co więcej, ukraińska relokacja technologiczna angażuje polski rynek w coraz większą dywersyfikację.
  2. Najlepsze, co Ukraina może zaoferować Polsce, to jej talenty. Przed inwazją trudno było zatrudnić ukraińskich specjalistów od technologii. Teraz jest czas możliwości i wyzwań dla obu stron. Zarządzanie tą sytuacją jest kluczową kwestią. Wszystkie zalety obecności ukraińskich firm i specjalistów technologicznych w Polsce są widoczne. Są mieszanką talentu, lojalności, jakości, kreatywności i odpowiedzialności. Determinacja w dostarczaniu jest naprawdę wysoka.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn