Ciężarówki ustawiają się w e-Cherha

12 grudnia 2022 . Na granicy ukraińsko-polskiej ruszył eksperymentalny projekt e-Cherha, który pozwala ciężarówkom na przekraczanie granicy po uprzedniej rejestracji w systemie elektronicznym.

Projekt „Elektroniczna kolejka na przejściach granicznych e-Cherha” realizowany jest przez Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy we współpracy z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej, Państwową Służbą Bezpieczeństwa Transportu, Państwową Agencją Autostrad, Państwową Służbą Celną i Państwową Służbą Graniczną, przy wsparciu z projektu  USAID / UK „Przejrzystość i odpowiedzialność w administracji publicznej i usługach/TAPAS”.

Pierwszym i eksperymentalnym przejściem, realizującym ten projekt, jest Dorohusk-Jagodzin.   W założeniu  e-Cherha usprawni i zwiększy płynność ruchu pojazdów ciężarowych. Dzięki temu systemowi przewoźnicy będą mogli zaplanować dzień i godzinę przyjazdu do punktu kontrolnego, bo będą wiedzieć, kiedy nadejdzie ich kolej na przekroczenie granicy. Pozwoli to zoptymalizować czas spędzony w kolejce i obniżyć koszty transportu towarów.

Aby wejść do e-Cherha, należy wcześniej zarejestrować się poprzez stronę  https://echerha.gov.ua/  . Po rejestracji kierowca otrzyma wiadomość o przybliżonym czasie przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej. Dla użytkowników e-Cherha dostępna będzie również infolinia pod numerem +38 (044) 334 4304. wyjaśnia strona internetowa Państwowej Straży Granicznej.

Usługa jest bezpłatna. Kierowcy będą mogli zarejestrować się, dołączyć do elektronicznej kolejki i otrzymać informację o przybliżonym czasie przekroczenia granicy w dowolnym miejscu, bez przywiązania do stref obsługi. Będzie też można monitorować szybkość przesuwania kolejki w czasie rzeczywistym na stronie internetowej systemu.

Zdaniem wiceministra infrastruktury Mustafy Najema projekt  nie ma jednak na celu zlikwidowania kolejek na granicy polsko-ukraińskiej – jest to obecnie niemożliwe. Główną ideą jest uporządkowanie punktów kontrolnych.

„Zdajemy sobie sprawę, że e-Cherha sama nie rozwiąże problemu kolejek, a jedynie zreorganizuje. Głównym powodem powstawania kolejek jest mała przepustowość infrastruktury punktów kontrolnych, które po zablokowaniu przez agresora naszych portów nie były przygotowane na taki przepływ ruchu. Jednak każdego dnia nasz zespół robi wszystko, co w jego mocy, aby poprawić tę sytuację. Jestem przekonany, że przewoźnicy docenią naszą nową inicjatywę, ponieważ projekt e-Cherha pozwoli skrócić czas, jaki kierowca spędza w fizycznej kolejce na granicy. Zamiast tego będą mogli czekać w wygodnych miejscach przystosowanych do wypoczynku, a nie żyć na poboczach dróg” – powiedział wiceminister.

Według Najema ukraińscy przewoźnicy są obecnie nieco nieufni wobec innowacji, ale pracownicy ministerstwa są z nimi w stałym kontakcie, zbierają uwagi i prowadzą prace wyjaśniające.

Zapowiadając projekt e-Cherga premier Denys Szmyhal przypomniał, że Ukraina przyjęła w tym roku plan modernizacji przejść granicznych, w ramach którego zmodernizowanych zostanie 20 przejść granicznych i powstanie 12 nowych. Całkowita wielkość programu wynosi prawie 10 mld UAH na trzy lata. Problem naprawdę wymaga pilnego rozwiązania. Przypomnijmy, że na początku września na granicy polsko-ukraińskiej utknęły tysiące ukraińskich przewoźników – kolejka ciągnęła się na 50 kilometrów, a kierowcy musieli tygodniami mieszkać na granicy – ​​bez żadnych udogodnień.

Wiktoria Czyrwa

Liberalizacja handlu pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską, rosnąca dynamika i struktura handlu, inicjatywy UE na rzecz wsparcia Ukrainy w eksporcie, imporcie i tranzycie ukraińskich towarów – to główne tematy konferencji „Granica polsko-ukraińska: szansa czy bariera rozwoju?” 12 grudnia w konferencji zorganizowanej w Lublinie przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, udział wziął minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Stronę ukraińską reprezentowała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy, minister ds. terytoriów czasowo okupowanych Ukrainy- czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn