Roaming bankomatowy

7 grudnia 2022. Narodowy Bank Ukrainy zaproponował bankom przygotowanie do blackoutu. Proponuje ustanowienie ujednoliconych rozszerzonych limitów wypłat, zniesienie dodatkowych prowizji za wypłaty gotówki przez posiadaczy kart innych banków w bankomatach, a także wdrożenie „roamingu bankomatowego”.

„W związku ze wzrostem zagrożenia funkcjonowania systemu bankowego w związku z ograniczeniem dostaw energii elektrycznej w wyniku rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, niektóre wymagania stawiane bankom zostały zmienione. Dotyczą one w szczególności: określenia czytelnej listy oddziałów dyżurnych w każdym regionie, informowania klientów o godzinach pracy banków i ich wydzielonych oddziałów, wskazania wykazu oddziałów dyżurnych, ich adresów, numerów telefonów i harmonogram pracy oddziałów dyżurnych itp.” – czytamy w komunikacie Narodowego Banku Ukrainy (NBU).

Bank poinformował, że obecnie realizowany jest projekt Power Banking. Przewiduje budowę bazy usług, opartej na stałych oddziałach bankowych, które będą świadczyć klientom usługi finansowe w czasie długich przerw w dostawie prądu. Oddziały otrzymają niezbędny sprzęt i łączność, aby zapewnić sprawne działanie. NBU zaleca zapewnienie dodatkowego personelu i wyposażenia kasy, bankomatów i wystarczająca ilości gotówki. Powstaną centra kontaktowe, które będą informować klientów banków o lokalizacji i harmonogramie pracy oddziałów dyżurnych.

Narodowy Bank Ukrainy proponuje też „roaming bankomatowy”. Przewiduje zniesienie dodatkowych opłat za wypłatę gotówki z kart innego banku, a także zniesienie limitów wypłat. Innymi słowy, jeśli Oszczadbank może wypłacić do 50 000 UAH gotówki jednocześnie, jak niedawno zadeklarował bank, to inne banki muszą przestrzegać tych samych limitów.

Zwiększono również wymagania wobec banków, w szczególności związane z funkcjonowaniem oddziałów dyżurnych. W każdym regionie powinno pracować co najmniej 35 proc. oddziałów, które będą obsługiwać klientów banków w przypadku długotrwałego braku zasilania. Ponadto instytucje finansowe muszą informować klientów o godzinach pracy oraz udostępniać listę oddziałów dyżurnych wraz z adresami i danymi kontaktowymi.

NBU zaczął przygotowywać banki na długą przerwę w dostawie prądu już w listopadzie. Według kierownictwa Narodowego Banku Ukrainy środki zapobiegawcze pozwolą zachować stabilność systemu bankowego Ukrainy.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn