Miliard Euro na korytarze solidarnościowe

2 grudnia2022. Zdaniem Komisji Europejskiej transportowe korytarze solidarnościowe z Ukrainą funkcjonują. To właśnie dzięki tym korytarzom przewieziono już ponad 25 milionów ton ukraińskich towarów rolnych- zbóż, nasion oleistych i innych. O dalszych działaniach pomocowych dyskutowano 1 grudnia, podczas konferencji zorganizowanej prze wicemarszałka Senatu, Michała Kamińskiego.

Porozumienie zbożowe pod auspicjami ONZ i Turcji, transport drogowy- głównie przez Polskę, eksport poprzez porty naddunajskie to wymierne wsparcie ukraińskiego eksportu i budżetu państwa, broniącego się przed rosyjską agresją oraz wsparcie bezpieczeństwa żywnościowego świata.

Komisja Europejska dostrzega jednak, że korytarze solidarnościowe osiągnęły już swoje granice przepustowości. Występują „wąskie gardła”, a koszty logistyki są wysokie. Dlatego Komisja zdecydowała o podjęciu znacznych inwestycji w ramach różnych istniejących już programów unijnych i krajowych. KE przeznaczy 1 mld Euro na korytarze solidarnościowe.

Więcej: https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/41303/w-senacie-rp-o-integracji-ukrainskiej-i-europejskiej-sieci-kolejowej.html?cmp=news&d=2151

Facebook
Twitter
LinkedIn