Punkty niezłomności i politycznej rywalizacji

30 listopada 2022. W Ukrainie brakuje prądu i  wielu Ukraińców nie ma możliwości gotowania posiłków, ogrzewania lokalu czy ładowania sprzętu IT. Dlatego władze postanowiły otworzyć w całym kraju „punkty niezłomności”, w których można skorzystać z prądu, ciepła i komunikacji, uzyskać najprostszą opiekę medyczną oraz napić się kawy. Jednak wokół tych punktów pomocowych już pojawiły się spory i dyskusje.

Ogłoszono, że powstało już 4000 takich punktów, w planie jest  10 000.

Ponieważ projekt ogłosił prezydent Wołodymyr Zełenski, jest on z nim kojarzony. Wszelkimi wadami i niedostatkami takich punktów Biuro Prezydenta obarcza burmistrzów miast. Najwięcej krytyki spadło na burmistrza Kijowa Witalija Kliczkę. To mieszkańcy stolicy zaczęli narzekać w Internecie, że większość tych punktów albo nie działa, albo jest słabo wyposażona. Potem prezydent Zełenski publicznie skrytykował burmistrza Kijowa.

Nikt nikomu nie wybaczy profanacji Kijowskich Punktów Niezwyciężoności. Proszę, bądźmy bardziej poważni” – powiedział prezydent.

Jednak sam Kliczko uważa tę krytykę za nieuzasadnioną i politycznie zabarwioną. Według niego w Kijowie działa ponad 430 punktów grzewczych, a planowane jest uruchomienie kolejnych 100 takich punktów. Władze miasta zapewniły punktom pracę 400 generatorów, kolejnych 100 zapewnili wolontariusze i fundacje charytatywne.

„Nie chcę, zwłaszcza w obecnej sytuacji, wchodzić w polityczne batalie. To jest niedorzeczne i bez tego mam dużo do zrobienia. Ale zauważę, że nie ma potrzeby manipulować! Bo to dziwnie wygląda: gdy wczoraj pojechałem sprawdzić działanie punktów, spotkałem deputowanych partii rządzącej. I mówią mi w prywatnej rozmowie, że wszystkie punkty, w których byli, są otwarte i działają. A potem publikują niezrozumiałe zdjęcia. Wygląda to co najmniej brzydko. Zarówno dla Ukraińców, jak i dla naszych zagranicznych partnerów” – napisał Kliczko na Telegramie.

W stolicy Ukrainy, podobnie jak za Janukowycza, powstała  dwuwładza. Jak wiadomo, Kliczko zajmował dwa stanowiska – burmistrza Kijowa i szefa Miejskiej Administracji Wojskowej Kijowa. Jeszcze w marcu Wołodymyr Zełenski odwołał Kliczko z drugiego stanowiska, mianując tam Mykołę Żyrnowa, a 21 października zwolnił również jego, mianując generała pułkownika Serhija Popka. W związku z tym nie jest jasne, który z dwóch władców miasta – wybieralny burmistrz czy wyznaczony przez prezydenta szef administracji – powinien zadbać o otwarcie i należyte zapewnienie punktów nienaruszalności.

Tymczasem odpowiedzialni za utworzenie „punktów niezwyciężoności” zaznaczają: robimyt wszystko, co możliwe, a wszelkie niedociągnięcia wynikają z braku środków. Biorąc pod uwagę, że te punkty powstają z reguły w szkołach czy przedszkolach, pracownicy placówek samodzielnie zaopatrują je we wszystko, czego potrzebują – przywożą przejściówki, przedłużacze, czajniki i koce, a nawet piece.

Nie należy bagatelizować problemu obsady kadrowej takich punktów. W końcu, aby działały sprawnie i płynnie, muszą być obsługiwane przez stałą załogę. Tymczasem przedszkolanki i nauczyciele wykonują tę pracę na zasadach wolontariatu.

Ponadto burmistrzowie miast narzekają, że otrzymali „metodologię” zakładania „punktów niezłomności” dopiero 25 listopada – 2 dni po tym, jak prezydent publicznie ogłosił ich otwarcie. Przedstawiciele lokalnych władz musieli szukać środków – na przykład Starlinków, aby zapewnić  Internet. Gabinet Ministrów zapewnia, że ​​zamierza zakupić terminale do Internetu satelitarnego w najbliższym czasie.

Główny problem polega jednak na tym, że funkcjonowanie „punktów niezłomności” nie jest zatwierdzone żadnym aktem prawnym ani uchwałą, w związku z czym nie ma konkretnych wykonawców i osób odpowiedzialnych za efekty ich działania. W istocie ta niepewność daje zainteresowanym możliwość wszczynania awantur politycznych i krytykowania „nieprzychylnych” burmistrzów. Niestety, tradycyjne wybuchy wzajemnej wrogości między ekipą prezydenta a kierownictwem Kijowa i innych miast nie sprawiają, że Ukraińcom stanie się cieplej i jaśniej.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn