Belka o odbudowie infrastruktury energetycznej Ukrainy

„Przedłużająca się walka oznacza rosnące koszty dla Ukrainy, mierzone straconym życiem, biedą, wymuszoną migracją oraz ogromnymi stratami w infrastrukturze, które liczone są już w setkach miliardów euro. Ostatnie ataki rosyjskie na sieć energetyczną Ukrainy są zagrożeniem dla podstawowych potrzeb mieszkańców Ukrainy – dostaw prądu, wody, ciepła, a co za tym idzie opieki zdrowotnej i ratowania życia ofiar wojny” – czytamy w liście otwartym prof. Marka Belki, Posła do Parlamentu Europejskiego.

„Z zainteresowaniem przyjąłem powołanie Międzynarodowego Komitetu Doradczego ds. Energii dla Ukrainy (IEAC4U). Z przekonaniem rekomenduję dołączenie do IEAC4U przedstawicieli przedsiębiorców z krajów UE graniczących z Ukrainą. Ich kompetencje oraz zdolność dostarczenia w ramach wsparcia Unii Europejskiej generatorów prądu różnej mocy, urządzeń sieciowych oraz pomocy doradczej mogą wydatnie przyczynić się do odbudowy ukraińskiej energetyki.

Zachęcam zatem wszystkie podmioty posiadające zdolność do świadczenia pomocy w obszarze odbudowy infrastruktury energetycznej Ukrainy, do przyłączenia się do tej szlachetnej inicjatywy” – napisał były premier Polski i szef banku centralnego.

Marek Belka przypomniał, że 25 października, na berlińskiej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, premier Denys Szmyhal określił bieżące potrzeby w dziedzinie infrastruktury energetycznej Ukrainy na poziomie 17 mld Euro. Wskazał, że spontaniczna pomoc firm z sektora energii już trwa. „Poza koordynacją potrzebna jest jednak dalsza mobilizacja donatorów i przedsiębiorców.  Polskie firmy i organizacje pozarządowe, jak Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, przed wojną zdobyły unikalne doświadczenie we wspieraniu transformacji energetycznej i reform w Ukrainie” – ocenił prof. Belka.

Polsko- Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) w ramach projektu „Praca dla odbudowy ukraińskiej przedsiębiorczości” podejmuje działania wskazane przez prof. Marka Belkę, inicjuje spotkania z firmami oraz z Polską Izbą Energetyki. PUIG odwoła się do doświadczeń projektu „Nasza energia- hromada samowystarczalna energetycznie”, jaki w ramach Polskiej Pomocy realizowała w obwodzie charkowskim.

Facebook
Twitter
LinkedIn