Zagrożenie wojenne i epidemiczne

7 listopada 2022. Pomimo tego, że najważniejszym tematem dla Ukrainy jest wojna, inne problemy nie znikają. Na przykład epidemia koronawirusa, która w tym roku może przekształcić się w twindemię – razem z grypą.

Tradycyjnie późna jesień to początek sezonu epidemii ARVI i SARS. Ponadto trzeci rok z rzędu ludzkości grozi COVID-19. Jeśli jednak w poprzednich latach w Ukrainie przestrzegano reżimu masek i wprowadzono ograniczenia kwarantannowe, to w 2022 r. wszystkie te środki ochronne zostały przyćmiła wojna. Teraz osoba nosząca maskę w miejscach publicznych wygląda równie dziwnie, jak przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Specjaliści biją na alarm: w tym roku istnieje wysokie ryzyko koinfekcji – gdy jedna osoba jest zarażona jednocześnie COVID i grypą. Taki podwójny wirus znacznie zwiększa ryzyko powikłań, a groźba śmierci podwaja się. Dotyczy to zwłaszcza tradycyjnych grup ryzyka – osób z towarzyszącymi chorobami przewlekłymi, kobiet w ciąży, osób z grupy ryzyka zawodowego (lekarze, nauczyciele, wojskowi, sprzedawcy itp.) oraz pacjentów w wieku 60+.

Ryzyko twindemii w Ukrainie wzrasta z kilku powodów. Po pierwsze, złagodzenie środków kwarantanny koronawirusa. Po drugie – tłok i wymuszony ruch w całym kraju. Po trzecie, niski poziom wyszczepień Ukraińców, zarówno przeciwko grypie, jak i koronawirusowi. Ponadto w poprzednich dwóch sezonach epidemicznych mniej uwagi niż zwykle poświęcano grypie, ponieważ wszelkie wysiłki skierowano na walkę z „koroną”.

Według szefa Narodowej Grupy Technicznej ds. Immunoprofilaktyki Fedora Lapija, twindemia mogła się rozpocząć jeszcze w 2020 roku. Ale dzięki surowym ograniczeniom to zagrożenie oddaliło się. Odnotowywano pojedyncze przypadki, ale koinfekcje nie nabrały charakteru masowego. Ale tym roku jest to całkiem możliwe. Ta epidemia może spowodować wzrost obciążenia systemu opieki zdrowotnej.

Dlatego ukraińskie organy służby zdrowia apelują o szczepienie – zarówno przeciwko grypie, jak i koronawirusowi. Koszt szczepionek przeciw grypie nieznacznie wzrósł w tym roku i jest ich za mało, ale każdy może się zaszczepić, jeśli chce. Szczepienie przeciwko COVID-19 jest bezpłatne. Jednocześnie Ukraińcy są ostrzegani, że szczepionki przeciw grypie nie chronią przed „koroną” – i odwrotnie. Dlatego, aby uzyskać niezawodną ochronę, musisz otrzymać oba szczepienia i uzyskać nie tylko dwa etapy szczepienia przeciwko COVID-19, ale także otrzymać dawkę „wzmacniającą”.

Ponadto przypomina się o potrzebie noszenia masek, o zachowaniu dystansu, o myciu i dezynfekcji rąk.

„Rozumiem, że zmieniły się nasze priorytety. Bo kiedy spadają na ciebie rakiety, wysuwa się to na pierwszy plan. Ale nie warto zapominać o higienie i innych środkach przeciwwirusowych. Zwłaszcza teraz, kiedy pojawiają się problemy z dostawami prądu, a szpitale są przeładowane rannym personelem wojskowym i cywilami dotkniętymi działaniami wojennymi” – podsumowuje Fedir Lapij.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Noah on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn