Fedorow o planach Ministerstwa Cyfryzacji

31 października 2022 r. Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fedorow udzielił wywiadu dla forbes.ua, w którym mówił o systemach Starlink, „armii dronów” i reformie hazardu.

Minister Fedorow współpracował z Ministerstwem Obrony Ukrainy i Ambasadą Ukrainy w Stanach Zjednoczonych w celu rozwiązania problemów finansowania usług terminalowych Starlink. Sprawa czeka na rozstrzygnięcie i ostateczne słowo należy do Elona Muska. Jednak „niezależnie od tego, czy partnerzy zdecydują się na udział w finansowaniu Starlink, będą pracować w naszym państwie, ponieważ są elementem infrastruktury krytycznej”.

Mychajło Fedorow podkreślił, że z pomocą Ministerstwa Cyfryzacji do Ukrainy przybyło ponad 20 tys. terminali Starlink. Około 15 tysięcy jest finansowanych przez partnerów międzynarodowych – rząd RP, ministrów cyfrowej transformacji z państw UE i USAID.

„Używamy Starlinków w skali przemysłowej. Oznacza to, że miesięczna cena użytkowania  tych Starlinków nie może być taka sama jak dla osób fizycznych. Partnerzy płacą za usługi jak za osoby fizyczne. Używamy Starlinków dla sektora energetycznego, medycyny, telekomunikacji, do pracy agencji rządowych, straży pożarnej, ratowników oraz w innych sytuacjach. Natężenie ruchu jest naprawdę duże” – zaznaczył minister.

O „armii dronów”

Według Fodorowa jego resort ma kontrakt na zakup 1033 dronów za blisko 2 mld UAH. 70 proc. zamówionego sprzętu z dotarło, reszta musi być dostarczona do końca roku.

„Zamówiliśmy około 20 zestawów FlyEye, które są dość ważne dla naszej artylerii. Otrzymamy je w ciągu kilku miesięcy. Obecnie zakontraktowane są również kompleksy Puma i Penguin NATO. Są potrzebne do rozpoznania dla naszej nowoczesnej artylerii- otrzymamy je przed nowym rokiem. Otrzymaliśmy też partię polskich dronów szturmowych Warmate i kontraktujemy kolejną” – powiedział Mychajło Fiodorow.

Minister podkreślił, że 30 września podjęto uchwałę, która pozwala producentom dronów łatwiej uzyskać zgodę na eksperymentalną eksploatację, aby Ministerstwo Obrony Ukrainy mogło nabyć ich drony. Według Fedorowa ta regulacja powinna spowodować „boom w produkcji dronów”. A kolejnym etapem będzie produkcja dronów, które mogą przechwytywać innye drony.

„Ze sprzedaży bransoletek z ostatniej partii Azovstal otrzymaliśmy prawie 200 mln hrywien. Dzięki tym funduszom zakontraktowaliśmy już  <<łapacze Shaheed>>. One wykryją i zestrzelą irańskie drony, zanim dotrą do infrastruktury krytycznej. To kolejny nasz pomysł”– wyjaśnił Feodorow.

O reformie branży hazardowej

Za regulacje w sferze hazardu odpowiada teraz Ministerstwo Cyfryzacji. Rząd zdecydował o przeprowadzeniu cyfryzacji tego obszaru. Resort cyfryzacji zaproponuje ustawę, m.in., likwidującą Komisję Regulacji Hazardu i Loterii i  wprowadzającą zautomatyzowane procedury licencjonowania.

„Zaproponowaliśmy pewne rozwiązanie, które pozwoli całkowicie usunąć korupcję, sprawić, że sfera stanie się przejrzysta i, co bardzo ważne, przyciągnąć w Ukrainę globalne firmy. Nie żeby Ukraińcy więcej grali, co jest raczej negatywnym zjawiskiem. Celem jest, aby firmy zagraniczne zarejestrowały się w Ukrainie i płaciły podatki. Ten projekt ustawy zawiera również rewolucyjną decyzję w sprawie opodatkowania. Usunęliśmy wszystkie możliwości czeków – podatki są automatycznie naliczane po wpływie środków z hazardu na konto” zapowiedział Mychajło Fiodorow.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Anastasiia Moskalenko on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn