Bilion hrywien szkód w drogownictwie

30 października 2022. Rosyjska inwazja spowodowała szkody w sieci drogowej Ukrainy o wartości 973 mld hrywien – poinformował Andrij Iwko, wiceszef Ukrawtodoru.

W wywiadzie dla agencji Ukrainform podkreślił, że ukraińska infrastruktura jest drugim – po obiektach wojskowych- celem rosyjskich ataków. Podana wartość szkód jest przybliżona i odnosi się tylko do tego, co specjaliści zdołali obliczyć na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę.

„W 15 regionach odnotowano zniszczenia infrastruktury”- powiedział Iwko. „Najbardziej ucierpiały regiony znajdujące się blisko linii frontu. Dlatego, aby w pełni ocenić szkody wyrządzone przez Rosjan, na przykład w obwodach ługańskim czy chersońskim, konieczne jest wyzwolenie okupowanych regionów” – wyjaśnił wiceszef Ukrawtodoru.

W Ukrainie uszkodzonych zostało ponad 25 tys. km dróg, z czego 8,8 tys. km jest własnością państwa. Zniszczono również 326 mostów i wiaduktów, w tym 140 na drogach o znaczeniu krajowym.

Ukrawtodor usuwa zniszczenia powstałe w wyniki działań wojennych na drogach o znaczeniu krajowym i ulicach wyzwolonych miast. Prace zostały już przeprowadzone na 1440 km i zapewniły 61 tymczasowych przepraw w miejscach, gdzie mosty zostały zniszczone.

(Red.)
Photo by Muhammad owsama on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn