OKHMADYT

27 października 2022. Dzięki środkom zgromadzonym przez Fundusz Pomocy Ukrainie, Lwowski Obwodowy Kliniczny Szpital Dziecięcy OKHMADYT otrzymał  darowiznę w postaci respiratora noworodkowego amerykańskiej firmy Vyaire (dawniej szwajcarska Accutronic) Fabian HFO.

Na zdjęciu  widzimy panią doktor Halynę Zaremba i panią doktor Mariannę Hnatiuk, które zapoznają się z funkcjonalnościami tego urządzenia.

FILM Z PRZEKAZANIA RESPIRATORA

Szkolenie i przekazanie respiratora odbyło się w Rzeszowie- w mieście, które dekretem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego otrzymało tytuł Miasta- Ratownika Ukrainy. W uroczystości uczestniczył Prezydent Rzeszowa pan Konrad Fijołek.

Pod koniec lipca 2022 r. kierownictwo lwowskiego szpitala zwróciło się do Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej z prośbą o pomoc w pozyskaniu respiratora dla noworodków. W warunkach rosyjskiej agresji do Lwowa skierowało się wielu migrantów, uciekających z terenów działań wojennych i okupacji. Zwiększyła się więc liczba porodów, w tym porodów wcześniejszych spowodowanych wojenną traumą.

Respirator Fabian HFO to urządzenie najwyższej klasy dedykowane dla pacjentów już od 300 g wagi. Ma wszystkie niezbędne tryby wentylacji- od wentylacji nieinwazyjnej NIV, poprzez NCPAP, NFNC aż do wysokospecjalistycznego trybu HFO, czyli oscylacji wysokimi częstotliwościami.

Zakup respiratora był możliwy dzięki znaczącej darowiźnie pieniężnej, jaką firma Astara Poland Sp. z o.o. przekazała Funduszowi Pomocy Ukrainie  w imieniu spółek należących do ASTARA MOBILITY SL. Jak poinformowano Izbę, jest to wyraz solidarności pracowników grupy Astara z narodem Ukrainy.

To już druga darowizna ze środków Funduszu Pomocy Ukrainie dla szpitali w Ukrainie. Pod koniec lipca przekazano sprzęt medyczny, w tym chirurgiczny, do szpitala wojskowego, którego lokalizacji nie możemy podać.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn