Wojna energetyczna

23 października 2022. W atakach z powietrza, które zaczęły się 10 października, Rosja uderzyła w co najmniej połowę ukraińskich mocy wytwórczych energii cieplnej. Straty wynoszą miliardy dolarów, ale nie wszystkie zaatakowane bloki energetyczne przestały działać całkowicie- powiedział dla agencji Reuters minister energii Herman Haluszczenko.

„Celowali w szereg nowych obiektów, ale ostrzeliwali także obiekty, które zostały już wcześniej zaatakowane, aby je całkowicie zniszczyć” – powiedział Haluszczenko. W wyniku tych ataków Ukraina straciła 4000 MW mocy wytwórczych energii cieplnej.

Minister Haluszczenko podkreślił, że choć agresor uderzył w 30-40 proc. całej krajowej infrastruktury energetycznej, zakładając całkowite jej zniszczenie, to cel nie został osiągnięty.

Import energii elektrycznej może być jedną z opcji, które Ukraina zrealizuje, aby przejść przez kryzys, handlowcy już rozpoczęli negocjacje z dostawcami.

Natomiast w wywiadzie dla kanału „My-Ukraina” minister Haluszczenko poinformował, że agresja rosyjska znacząco zmniejszyła potencjał ukraińskiej „zielonej energii”. Z eksploatacji wyłączono 90 proc. mocy energetyki wiatrowej i 40- 50 proc. energetyki słonecznej. Przed 24 lutego energia ze źródeł odnawialnych stanowiła 10-11 proc. ukraińskiego miksu energetycznego.

(Red.)
Photo by Matthew Henry on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn