Prywatyzacja na dużą skalę

19 października 2022 . Szef Funduszu Mienia Państwowego Rustem Umerow, który został powołany na to stanowisko we wrześniu, udzielił wywiadu Forbes.ua.

Umerow planuje przekształcenie Funduszu. Jego zdaniem można to zrobić na dwa sposoby – poprzez tworzenie różnych odrębnych wyspecjalizowanych agencji – do prywatyzacji, do likwidacji majątku, do nieruchomości,  banku ziemi i agencji ds. inwestycji bezpośrednich. Można też przekształcić Fundusz w sovereign wealth fund- państwowy fundusz majątkowy, będący inwestorem instytucjonalnym. Takie rozwiązanie gwarantuje skuteczność i decyzyjność w działaniu.

Zdaniem Umerowa Fundusz powinien przekształcić się w aktywną platformę inwestycyjną, której głównym celem jest znalezienie efektywnego właściciela poprzez realizację małych i dużych aktywów prywatyzacyjnych.

„W ciągu najbliższych trzech miesięcy 70 proc. mojej pracy będzie polegać na zajmowaniu się prywatyzacją. Wiele aktywów może zainteresować ukraińskie małe i średnie przedsiębiorstwa, a także międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych. Zamiast budować aktywa od zera, będą mogli je kupować od państwa i na tej podstawie dalej rozwijać swój biznes” – mówi Rustem Umerow.

O państwowym funduszu majątkowym

Rustem Umerow uważa, że  powołanie sovereign wealth fund- państwowego funduszu majątkowego pozwoli pracować z z aktywami, które nie są obecnie planowane do prywatyzacji.

Celem takiego funduszu jest zwiększenie kapitalizacji kraju. Przecież jeśli PKB kraju wynosi obecnie około 100 mld USD, a w ciągu najbliższych kilku lat w odbudowę państwa trzeba będzie zainwestować ponad 700 mld USD, konieczne jest kilkukrotne zwiększenie PKB. Dlatego tak ważne jest przyciągnięcie w krótkim czasie do Ukrainy setek miliardów inwestycji.

„Uważam, że powinny tam trafić przedsiębiorstwa z branż ważnych strategicznie dla państwa. Na przykład energetyka i krytyczna infrastruktura transportowa, przedsiębiorstwa o wyjątkowej pozycji rynkowej. Również przedsiębiorstwa, które posiadają koncesje na wydobycie naturalnych minerałów i ich przetwarzanie. Musimy uczynić z tych aktywów  narodowych czempionów. Zmodernizujemy je i zwiększymy ich kapitalizację” – zapowiada Umerow.

O planach prywatyzacyjnych

Pomimo wojny nowy szef Funduszu  proponuje przywrócenie tzw. wielkiej prywatyzacji. Obecnie analizowana jest sytuacja w przedsiębiorstwach, po czym zostanie ustalona lista tych, które można wystawić do prywatyzacji. Wśród firm przygotowujących się do sprzedaży są : Zakład Portowy w Odesie, Zjednoczona Górniczo-Hhemiczna Firma, Zakład Tytanu i Magnezu w Zaporożu. Według Umerowa ważne jest, aby państwo znalazło efektywnego właściciela dla tych przedsiębiorstw, żeby mogły wznowić pracę.

Również w ostatnim czasie Fundusz Mienia Państwowego przejął zarządzanie około 800 przedsiębiorstwami państwowymi, a ich stan jest obecnie analizowany. Większość z nich to aktywa niepłynne. Nie są już prawie nic warte, a wojna wpłynęła również negatywnie na ich cenę.

„Przeprowadzimy audyt wszystkiego. Wyślemy część do likwidacji lub upadłości. To, co pozostanie, zostanie przeznaczone do prywatyzacji” – podumował Umerow.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Annie Spratt on Unsplash

 

Facebook
Twitter
LinkedIn