Baltic Pipe i Ukraina

28 września 2022. „Ukraińscy odbiorcy mają kolejną możliwość importu gazu z Norwegii”- pod takim tytułem na stronie internetowej Operatora Systemu Przesyłowego Ukrainy (OGTSU) zamieszczono informację o otwarciu gazociągu Baltic Pipe.

W uroczystości wziął udział Paweł Stańczak– jako napisano- pełniący obowiązki dyrektora generalnego OGTSU.

Zdaniem Stańczaka, potencjalnie staje się możliwe, aby ukraińscy odbiorcy kupowali gaz z tego gazociągu w Norwegii lub w Polsce, w celu późniejszych dostaw do Ukrainy. Jednocześnie Ukraina, dokładniej Ukrtransgaz, może zaoferować europejskim partnerom pojemny system ukraińskich, podziemnych magazynów gazu, pozwalający na magazynowanie ponad 10 mld metrów sześciennych gazu.

Baltic Pipe to realna dywersyfikacja szlaków dostaw gazu, która przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Projekt ten jest ważny dla Polski jako kluczowy element w dążeniu do uniezależnienia się od rosyjskich źródeł energii. Dla Ukrainy szlak ten ma również potencjał jako kolejna szansa na import gazu. Nie ulega wątpliwości, że Baltic Pipe przyczyni się do stworzenia bardziej apolitycznego rynku gazu” – powiedział mówi Paweł Stańczak.

Obecnie Ukraina ma możliwość zakupu gazu skroplonego z Norwegii, USA i Katarze oraz regazyfikacji w terminalach LNG w Polsce i na Litwie.

  • Baltic Pipe ma rozpocząć transport gazu w najbliższą sobotę, 1 października. Początkowa przepustowość to 2 – 3 miliardy metrów sześciennych w tym roku. Gazociąg osiągnie zaplanowaną przepustowość 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie na początku 2023 roku. Obecnie technicznie możliwy jest transport norweskiego gazu do Ukrainy bezpośrednio z Polski (gwarantowana przepustowość dzienna ) lub przez polsko-słowacki interkonektor.

Na podstawie informacji ze strony OGTSU

Mapka: ze strony OGTSU

 

Facebook
Twitter
LinkedIn