Rynek e-commerce wraca do normy

24 września 2022. Po krytycznym spadku na początku rosyjskiej agresji, pod koniec sierpnia rynek zakupów online zaczął zbliżać się do zeszłorocznych wskaźników.

Szef działu badań marketingowych Nowej Poszty  Siergiej Krawczenko napisał w portali Liga.net , że liczba wysyłek detalistów e-commmerce, w pierwszych dwóch tygodniach po 24 lutego, spadł do 5 proc.  przedwojennego poziomu. Ale tak jak spadek był szybki, tak szybko ukraiński e-commerce odbudowuje się.. Już w maju wolumeny zaczęły zbliżać się do 80 proc. przedwojennych, a w czerwcu-lipcu wyniosły 90 proc. wskaźników sprzed rosyjskiej agresji.  Pod koniec sierpnia można ostrożnie powiedzieć, że statystyki sprzedaży internetowej zaczęły zbliżać się do danych z ubiegłego roku. Co tydzień następuje wzrost sprzedaży online o 1-2 proc.

Obecnie lista towarów, które Ukraińcy kupują najczęściej online obejmuje ubrania i buty, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt AGD i elektronikę, towary dla urody i zdrowia, narzędzia i artykuły samochodowe. Sprzedaż w tych kategoriach wzrosła tylko do 70-85 proc. danych z pierwszej połowy 2021 r.

Według Krawczenki Ukraińcy zaczęli częściej kupować produkty dla zwierząt domowych, towary do daczy i ogrodu, towary dla turystyki, towary sportowe. Sprzedaż internetowa w tych kategoriach przekroczyła ubiegłoroczne wskaźniki o 10-25 proc.

Znaczącego ożywienia e-commerce należy się spodziewać wraz z nadejściem „wysokiego sezonu” przed świętami i nowym rokiem.

(Red.)
Photo by Tech Daily on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn