Solidarność pomimo własnych strat

19 września 2022. Z powodu rosyjskiej agresji Ukraina straciła w 2022 roku do 10 milionów ton potencjalnych upraw- poinformował wiceminister polityki rolnej i żywności Taras Wysocki.

Ukrinform zacytował wypowiedź ministra z konferencji prasowej: „Oszacowaliśmy, że z tych obszarów, które znajdują się na terytoriach okupowanych, możliwe byłoby zebranie około 10 milionów ton. Tegoroczne żniwa i plony mają inny charakter: gdzieś zostały skradzione, gdzieś spalone”. Ostateczne straty w ukraińskim sektorze rolnym będzie można obliczyć dopiero po wyzwoleniu zajętych.

Pomimo tego Gabinet Ministrów Ukrainy przeznaczył 420 mln UAH na pomoc humanitarną dla Etiopii i Somalii. Tak stanowi uchwała nr 1040 z dnia 16 września, opublikowana na portalu rządowym. Ukraina przekaże tym krajom do 50 tysięcy ton pszenicy. Rząd polecił również Ministerstwu Spraw Zagranicznych koordynowanie z Organizacją Narodów Zjednoczonych i właściwymi władzami Etiopii i Somalii kwestii dostawy zboża z portu morskiego w Odesie do portów tych krajów na koszt organizacji międzynarodowych.

  • Jak podała agencja Ukrinform, Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy oczekuje, że w 2022 roku zbiory zbóż i nasion oleistych wyniosą około 67 mln ton. Zbiory zbóż i roślin strączkowych w tym roku wyniosą około 50-52 mln ton, a nasion oleistych – 15-17 mln ton. Do połowy września producenci rolni zebrali 26 milionów ton zboża i roślin strączkowych.

(Red.)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn