Stawka na rzepak, słonecznik i soję

12 września 2022. Ze względu na złożoną logistykę zbóż wymuszoną przez rosyjską agresję, ukraiński agrobiznes reorientuje się i coraz bardziej opiera się na nasionach oleistych- poinformował pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywności Taras Wysocki w wywiadzie dla Deutsche Welle. 

Według Wysockiego, dziś ukraińscy rolnicy wybierają nasiona oleiste jako alternatywę dla zbóż. W końcu nie jest jeszcze jasne, jak porozumienie zbożowe, zawarte w lipcu za pośrednictwem ONZ i Turcji, będzie działać w przyszłości. Dlatego rolnicy coraz częściej wysiewają rzepak, słonecznik i soję.

„W tym roku możliwe byłoby zasianie miliona hektarów rzepaku. Obszar, który pomimo okupacji części kraju będzie z grubsza odpowiadał zeszłorocznemu. Rzepak został już zasiany na 70 proc. powierzchni, co wskazuje, że rolnicy sieją nasiona oleiste” – powiedział Wysocki. W siedmiu regionach Ukrainy rozpoczęto siew pszenicy ozimej, żyta, jęczmienia i rzepaku. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności oczekuje, że tej jesieni rolnicy zmniejszą areał zboża o 25-35 proc.

Minister Wysocki przypomniał, że w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu rządy Ukrainy i Polski podpisały memorandum o budowie rurociągu, który będzie transportował  olej roślinny. „To długofalowy projekt, który zmieni rynek. Ideą jest eksport oleju roślinnego z polskich portów do krajów trzecich. Planowane moce przesyłowe rurociągu  to nawet dwa miliony ton oleju rocznie” – dodał Wysocki.

  • Eksport słonecznika z Ukrainy w roku gospodarczym 2021/2022, zakończonym 31 sierpnia, osiągnął historyczny rekord 1,63 mln ton.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn