Język ukraiński kontra rosyjski

19 lipca 2022. Od początku wojny Ukraińcy zaczęli częściej używać języka ukraińskiego w mediach społecznościowych – wynika z badania Centrum Analizy Treści.

W badaniu przeanalizowano 866 tys. wpisów użytkowników z Ukrainy w okresie 5 czerwca – 5 lipca 2022 na Facebooku, Twitterze, Instagramie, Youtube, TikToku oraz zabronionych rosyjskich platformach „VKontakte” i „Odnoklassniki”.

Wyniki potwierdzają postępującą ukrainizację mediów społecznościowych po wybuchu wojny: 37 proc. postów w języku ukraińskim wobec 63 proc. w języku rosyjskim, przy czym statystyki w poszczególnych social mediach są różne.  Na największych zachodnich platformach Facebook, Twitter i Instagram 66 proc. wpisów jest w języku ukraińskim, natomiast ukraińskie treści na YouTube stanowią jedynie 5 proc.  Jest związane z algorytmami monetyzacji, wymuszającymi pracować na szerszą rosyjskojęzyczną grupę odbiorców – wyjaśniają badacze. To samo dotyczy TikTok.

Podobna analiza z 2020 roku pokazała, że język rosyjski w mediach społecznościowych dominował- tylko 16 proc. wpisów było w języku ukraińskim. Jednocześnie 77 proc. Ukraińców w tym okresie uważało ukraiński językiem ojczystym, 70 proc. posługiwało się tym językiem w pracy i nauce, a 63 proc. rozmawiało w domu.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn