Wojna uderza w rolnictwo

17 lipca 2022. W ciągu najbliższych 12 miesięcy ukraińscy producenci rolni będą potrzebować 9 miliardów dolarów- poinformował Ukraiński Klub Biznesu Rolnego (UCAB).

Takie potrzeby są sumą dwóch czynników: problemów z eksportem płodów rolnych i konieczności przygotowania się do siewu plonów na przyszłoroczne zbiory.

Stowarzyszenie podało, że na eksport nie zakontraktowano jeszcze około 20 proc. zeszłorocznych zbiorów. Prognoza UCAB zakłada, że w przypadku zbiorów w 2022 roku tylko 30-35 proc. plonów zboża zostanie sprzedane w ciągu trwającego roku gospodarczego.

Jednocześnie o 40- 50 proc.  spadły krajowe ceny zbóż i nasion oleistych. Oznacza to, że wpływy ze sprzedaży zbiorów za rok gospodarczy 2022/2023 wyniosą około 20-25 proc. wpływów za rok gospodarczy 2021/2022.

Dlatego, zdaniem Ukraińskiego Klubu Biznesu Rolnego, producenci rolni będą potrzebować dodatkowych pieniędzy na przeprowadzenie tegorocznych zbiorów, opłacenie czynszu dzierżawnego właścicielom ziemi i zasianie plonów na przyszłoroczne zbiory.

(Red.)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn