Kwaśniewski o wspólnym pisaniu historii

11 lipca 2022.  Prezydent Aleksander Kwaśniewski (1995 – 2005) udzielił wywiadu agencji Ukrinform. Prezydenta zapytano, m.in. o to,  czy wojenny czas jest dobry, aby postawić kropkę nad wszystkimi „i” w sprawach tragedii wołyńskiej.

Aleksander Kwaśniewski odpowiedział: „Historia jest teraz w cieniu wojny, pojawiają się nowe wyzwania. Gdybym był teraz prezydentem, zrobiłbym wszystko, co możliwe, aby mądrzy profesorowie, akademicy po obu stronach usiedli przy stole i zaczęli myśleć o tym, jak przygotować podręcznik historii ogólnej o tym okresie. Nawet przy takiej kalkulacji, że tam, gdzie nasze poglądy się nie pokrywają, piszemy indywidualne opinie. Konieczne jest jednak zrobienie tego z pozytywnym podejściem, nie po to, aby zademonstrować wrogość, ale szczerze powiedzieć o warunkach, liczbie ofiar i przestępstwach.”

Kwaśniewski powiedział też, że „przeszliśmy długą drogę, widzę również mój niewielki wkład w tę sprawę. Kiedy wraz z Leonidem Kuczmą podpisywaliśmy deklarację o jedności polsko-ukraińskiej, było wielu sceptyków. Teraz sytuacja jest inna, ale historia nie przestała być historią, bo pamiętamy, co działo się na Wołyniu, jakie było działanie Wisły. Wszyscy o tym wiemy, ale mamy do czynienia nie z historią, ale z nowoczesnością. I okazało się, że w tej nowoczesności Polacy i Ukraińcy pokazują swoje piękne strony.

Teraz pisze się nową polsko-ukraińską historię. Zaczęto ją pisać nieco wcześniej, co wynika z obecności w Polsce dużej liczby Ukraińców. Jest to pozytywny czynnik dla stosunków dwustronnych. A pomoc humanitarna, która kontynuuje nowy etap rosyjskiej wojny z Ukrainą, otwiera zupełnie nowy etap w naszych stosunkach. Mam nadzieję, że zdamy ten test, że Polacy będą wystarczająco cierpliwi, bo ja też boję się jakiegoś przejawu zmęczenia, który może wystąpić w polskim społeczeństwie. Gość na miesiąc jest dobry, trzy miesiące to trochę trudniejsze, ale gość przez cały rok może mieć problemy.

Mam wielką nadzieję, że Polacy i Ukraińcy wykażą się dużym wzajemnym zrozumieniem i cierpliwością. Skomplikowana historia pozostanie w naszym związku, ale przestanie dominować.”

Cały wywiad: https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3526701-aleksander-kvasnevskij-eksprezident-polsi.html

Facebook
Twitter
LinkedIn