Polska-Ukraina: na wspólnych torach

20 maja 2022. W ciągu ostatnich trzech miesięcy stosunki między Ukrainą a Polską nabrały nowej dynamiki we wszystkich sferach – polityce, gospodarce, kulturze, sporcie, sferze humanitarnej itp. Proces wzajemnej współpracy odbywa się w kontekście niedawnego oświadczenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zniesieniu granicy między Polską a Ukrainą. Czas więc na wspólne ambitne projekty.

Jeden z ostatnich – Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy zapowiedziało otwarcie pierwszego centrum „Diia.Biznes” w Warszawie i zapowiedziało wspólne projekty biznesowe z Polską. Według ministra transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajła Fiodorowa, polski rząd wykazuje absolutną otwartość we wprowadzaniu ukraińskich produktów cyfrowych. Tak, w aplikacji mObywatel pojawił się specjalny dokument cyfrowy dla Ukraińców. Ponadto Polska zaczęła przyjmować wniosek „Diia” przy przekraczaniu granicy w celu identyfikacji osoby.

W najbliższym czasie rozważane są zatem następujące wspólne polsko-ukraińskie projekty cyfrowe:

  • wzajemne uznawanie podpisów elektronicznych z Polską. Według Fiodorowa otworzy to rewolucyjne możliwości dla biznesu, ponieważ można będzie podpisywać umowy online;
  • wraz z Polską i Słowenią Ukraina stanie się jednym z pierwszych krajów uczestniczących w projekcie pilotażowym ID Wallet;
  • wzajemnego uznawanie dokumentów cyfrowych.

Ponadto rząd polski zastanawia się nad propozycjami do odbudowy Ukrainy. Według wicepremiera Jacka Sasina, obecnie przygotowywany jest zbiorowy projekt, oparty na deklaracjach partnerstwa spółek państwowych, który zostanie przekazany do ukraińskiego rządu.

Przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, że po rosyjskiej inwazji Polska stała się hubem dla Ukrainy, zaopatrującym Kijów w niezbędne towary i produkty. Firmy zrzeszone w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej dostarczyły Ukrainie materiały pomocnicze i sprzęt do odbudowy zniszczonej przez działania wojenne infrastruktury energetycznej – kable niskiego i średniego napięcia wraz z materiałami pomocniczymi, transformatory średniego/niskiego napięcia, generatory elektryczne i inne.

„Wojna na Ukrainie sprowokowana agresją Federacji Rosyjskiej powoduje ogromne straty materialne w infrastrukturze energetycznej. W związku ze zniszczeniami spowodowanymi walkami widzimy potrzebę wsparcia systemu elektroenergetycznego materiałami i urządzeniami, które przywrócą dostawy energii elektrycznej w najbardziej strategicznych obszarach” – powiedział Robert Zasina, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Polska pomaga także Ukrainie w dostawach paliw. Zdaniem wicepremier i minister gospodarki Julii Swirydenko, dzięki polskiemu tranzytowi Ukraina będzie mogła pozyskać paliwo ze Stanów Zjednoczonych, Holandii i innych krajów. Przecież obecnie polski potencjał logistyczny nie jest w pełni wykorzystywany – jest szansa na jego potrojenie.

Dla lepszej logistyki zsynchronizowano harmonogramy pracy Ukrzaliznyci i PKP, które teraz mogą błyskawicznie rozwiązywać problematyczne kwestie online. A ta kolejowa współpraca dopiero się zaczyna: kilka tygodni temu między rządami obu krajów podpisano memorandum o zacieśnieniu współpracy w dziedzinie kolei, zgodnie z którym powstanie wspólna ukraińsko-polska firma logistyczna.

Oczekuje się również wspólnych inicjatyw w sporcie. 10 lat temu Ukraina i Polska były gospodarzem wspólnych mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012 na wysokim poziomie organizacyjnym. Od tego czasu w środowisku sportowym od czasu do czasu słychać idee podobnych imprez organizowanych przez oba kraje. Na przykład zjednoczenie mistrzostw Ukrainy i Polski w piłce nożnej. Autor tego pomysłu – szef lwowskiego klubu piłkarskiego „Rukh” Hryhoriy Kozłowski – znalazł nawet wśród polskich piłkarskich urzędników podobnie myślących ludzi. Z początkiem wojny pomysł ten nabrał bardziej realnych kształtów. Teraz wszystko zależy od federacji piłkarskich obu krajów.

„Z komercyjnego punktu widzenia mistrzostwa ukraińsko-polskie byłyby megapotężne. Kapitalizacja połączonych mistrzostw znacznie wzrośnie, po części dzięki zainteresowaniu reklamodawców. Da to impuls do rozwoju szkół sportowych, szkolenia młodych piłkarzy, zwiększy zainteresowanie czołowych światowych klubów naszymi uczniami. Zalet jest wiele”, – przekonuje Hryhoriy Kozłowski.

Polski minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk stale wspiera Ukrainę i publicznie nalega na wykluczenie wszystkich rosyjskich sportowców z czołowych federacji. A napastnik reprezentacji Polski i Bayerny Monachium Robert Lewandowski, odbierając nagrodę „Za Wybitne Osiągnięcia” przypomniał wydarzenia w Ukrainie i podkreślił, że bez pokoju na świecie nie ma miejsca na sport.

Rozwija się współpraca kulturalna, której ucieleśnieniem są wspólne projekty. Koprodukcja w polsko-ukraińskiej produkcji filmowej trwa i aktywnie rozwija się od kilku lat. Według Ukraińskiego Kina Państwowego, Polska jest interesująca dla Ukrainy jako koproducent nie tylko ze względu na bliskość geograficzną, ale także otwiera dodatkowe perspektywy współpracy z europejskimi stowarzyszeniami i partnerami filmowymi.

A oto inny znaczący projekt kulturalny – Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza w ramach projektu Międzynarodowy Dom Spotkań „Kultura Pojednania” ogłosiła konkurs fotograficzny „Polska i Ukraina: wspólne działania”. Jest otwarty dla organizacji rządowych i pozarządowych, instytucji kulturalnych i edukacyjnych, dziennikarzy – wszystkich, którzy podejmują starania na rzecz realizacji wspólnych polsko-ukraińskich projektów.

Wiktoria Czyrwa

Ilustracja: Nikita Titow (z Facebooka)

Facebook
Twitter
LinkedIn