Rozmowa z Anatolijem Kinachem

2 maja 2022. Anatolij Kinach- przewodniczący Ukraińskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców (USPP) rozmawiał z Jackiem Piechotą i Dariuszem Szymczychą z Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Kinach przedstawił priorytety polsko- ukraińskiej współpracy gospodarczej z perspektywy USPP.

  • Ważna jest poprawa logistyki dla eksportu ukraińskich produktów rolnych i metalurgicznych. Blokada portów czarnomorskich, które były głównymi hubami eksportowymi dla produktów ukraińskiego rolnictwa sprawiła, że eksport spadł w ostatnim miesiącu o 50 procent. Ponad 20 mln ton ziarna zgromadzono w elewatorach, które narażone są na ataki rosyjskiego agresora. Poprawa logistyki dla eksportu jest więc wyzwaniem także dla przyjaciół Ukrainy.
  • Ukraina odczuwa braki paliw. Do wojny ok. 40 proc. paliwa diesel i ponad 20 proc. benzyn pochodziło z Białorusi. Teraz potrzebni są nowi, bezpieczniejsi dostawcy. Konieczne jest wzmożenie współpracy energetycznej.
  • Wyzwaniem dla władz Ukrainy są wewnętrzne migracje ludności, wymuszone przez niszczycielskie działania rosyjskiego agresora. Na zachodzie Ukrainy występują problemy z zakwaterowaniem uchodźców. Potrzebna jest pomoc międzynarodowa dla rozwiązania tego problemu.

Ustalono, że kwestie przedstawione przez A. Kinacha podjęte zostaną na konferencjach organizowanych przez Polsko – Ukraińską Izbą Gospodarczą.

Program 14. Baltic Business Forum, które odbędzie się w dniach 23-25 maja w Świnoujściu, rozszerzony zostanie o tematykę polsko- ukraińskiej współpracy energetycznej.

(Red.)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn