Premier Buzek o Ukrainie

2 maja 2022. „Prezydent Zełenski powiedział, że ta wojna to walka dobra ze złem. Zgadzam się z nim w stu procentach. Przyszłość świata zależy więc od wyniku tej wojny. W żadnym przypadku nie może być mowy o wymuszaniu na Ukrainie warunków zawieszenia broni, jak to zrobiono w roku 2014”.

To fragment wywiadu z prof. Jerzym Buzkiem, byłym Premierem RP i Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, dla Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł, należącego do PTWP S.A., który jest organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress- EEC) w Katowicach.

Jerzy Buzek mówi też:

  • Świat Zachodu wciąż broni się – czuję paradoks tego słowa! – przed otwartym, globalnym konfliktem zbrojnym. A więc nie stawia wszystkiego na jedną kartę. Tragizm tej sytuacji polega na tym, że pokój i względny spokój na Zachodzie ma cenę ludzkiego życia – Bohdana z Mariupola, małego Mykhajlyka z Charkowa czy Oleny z Chersonia.

Jaki ten świat będzie? Odpowiem szczerze: nie wiem. Wiem tylko, że każdy kryzys jest szansą na lepsze jutro, na przebudzenie.

  • (…) pomysł wspólnych zakupów energii położyliśmy na stole 12 lat temu! I od początku było dla niego poparcie w Komisji Europejskiej oraz w Parlamencie Europejskim.

Blokowały go jednak w Radzie rządy państw członkowskich – przy wsparciu, a często z inspiracji, krajowych czempionów energetycznych. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tej samej Radzie, nagle nastąpiło pełne otwarcie na ideę takich wspólnych zakupów – i to już w perspektywie najbliższej zimy! To dobrze: jeśli bowiem rzeczywiście mamy zmniejszyć import gazu z Rosji o 2/3 jeszcze w tym roku, a to cel nowego unijnego Planu „REPower EU”, to tylko dzięki wspólnym, solidarnym, odpowiednio skoordynowanym działaniom.

  • Ukraina będzie potrzebowała swojego Planu Marshalla – zróbmy wszystko, żeby to był Zielony Plan Marshalla.

Wiecej: https://www.wnp.pl/finanse/ukraina-bedzie-potrzebowala-swojego-planu-marshalla,574706.html

Facebook
Twitter
LinkedIn