#standwithukraine

25 kwietnia 2022. Oto bilans pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress- EEC): 50 sesji z udziałem 1000. panelistów i blisko 9 tys. gości oraz ponad 500. Obserwujących wydarzenie dziennikarzy.

Debaty EEC prowadzone są w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W debatach pierwszego dnia EEC udział wzięli m.‌in. Mateusz Morawiecki- Premier RP, Kadri Simson- komisarz Unii Europejskiej ds. energii, Olha Stefaniszyna- wicepremier rządu Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej (online).

„Jestem teraz w Brukseli i kolejne 24 godziny będą służyły wskazywaniu na potrzebę uczestnictwa Ukrainy w Unii Europejskiej” – podkreślała w Stefaniszyna.

„Ważne, żeby wspólnie zwalczać tyranię i zbrodnicze działania. Musimy pokonać zło, które każdego dnia dzieje się na Ukrainie.

Przede wszystkim potrzebne jest nam zwycięstwo. Musimy zwyciężyć, aby chronić nasze wartości. Potrzebujemy wsparcia zbrojnego tak długo, jak długo toczy się wojna na naszym terytorium” – mówiła Olha Stefaniszyna.

Jak wskazała Olha Stefaniszyna, ważne są również sankcje. Gospodarki niektórych państw mogą być dotknięte z tytułu tych sankcji, ale długofalowo zyskają na tym.

  • Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza jest partnerem instytucjonalnym EEC. W poniedziałek stoisko Izby odwiedziła Marlena Maląg- minister rodziny i polityki społecznej (na zdjęciu).

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn