Powstanie kolejowe joint venture

24 kwietnia 2022. Polska i Ukraina powołają wspólne przedsiębiorstwo logistyczne, którego zadanie będzie radykalne zwiększenie możliwości przewozowych dla ukraińskich towarów eksportowych. Memoradum w tej sprawie 23 kwietnia podpisali na Wawelu premierzy Denys Szmyhal i Mateusz Morawiecki.

Po rosyjskiej agresji, Polska stała się kluczowym węzłem logistycznym pomocy dla Ukrainy, dla którego szczególne znaczenie ma transport kolejowy. „Prace nad utworzeniem takiego wspólnego przedsiębiorstwa rozpoczną się natychmiast” – napisano w komunikacie Ukrzaliznyci. Jej prezes Aleksander Kamyszyn ujawnił, że strony zaczęły przygotowywać koncepcję wspólnego przedsięwzięcia tydzień po rozpoczęciu wojny. Strony postanowiły wspólnie rozwiązywać problemy techniczne i organizacyjne, wynikające z różnych przepisów celnych, korzystania z różnych torów i brakami taboru.

W wyniku blokady portów czarnomorskich, przez które eksportowano główne pozycje ukraińskiego eksportu – produkty rolne i metalurgiczne- sprzedaż Ukrainy za granicą zmniejszyła się o połowę.

W marcu wyeksportowano tylko 200 tysięcy ton produktów rolnych, zaś przed wojną eksport szacowano na miliony ton miesięcznie. Wolumeny eksportu stopniowo rosną właśnie dzięki przewozom kolejowym.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn