Polska dla uchodźców ze Słowiańska

23 kwietnia 2022. Do Dnipro ewakuowano około 300 pracowników Państwowego Donbaskiego Uniwersytetu Pedagogicznego ze Słowiańska, Instytutu Języków Obcych z Bachmutu i z uniwersytetu w Siewierodoniecku. Dzięki Funduszowi Pomocy Ukrainie, zakupiono dla nich pościel, odzież, małe AGD i żywność. Tę pomoc humanitarną zrealizowała organizacja społeczna „ARMTIME” z Dnipro, kierowana przez Mushegha Gevorgiana.

Fundusz Pomocy Ukrainie powołały Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza i Krajowa Izba Gospodarcza. Donatorami są organizacje biznesu z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski, polskie przedsiębiorstwa i Polacy- osoby indywidualne.  Anna Szafraniec, Przemysław Niemiec i Zenon Jaskuła- uczestnicy odcinka specjalnego audycji „Jaka to melodia”, emitowanego w dniu 9 kwietnia, przekazali nagrodę w wysokości 14 120 złotych dla Funduszu Pomocy Ukrainie

Pierwszym beneficjentem Funduszu została Fundacja Charytatywna Polsko- Ukraińskiego Partnerstwa, która prowadzi działalność w Kijowie. Ta Fundacja otrzymała dotąd od Funduszu dotacje na działalność charytatywną w wysokości 955 000 UAH (zakup środków medycznych, żywności, środków ochronnych dla straży pożarnej i żołnierzy Obrony Terytorialnej).

Beneficjentami pomocy rzeczowej i finansowej ze strony Funduszu są też:

– strażacy z Charkowa (zakup elementów wyposażenia osobistego);

– szpitale w Chersoniu (zakup lekarstw);

– mieszkańcy gmin wiejskich spod Charkowa (środki finansowe na zakup produktów żywnościowych na zachodzie Ukrainy);

– Izba Przemysłowo- Handlowa z Odesy (środki finansowe na prowadzenie pomocy humanitarnej);

– Wojskowa Administracja Miasta Siewierodoniecka (zakup w Polsce i dostarczenie 10 000 konserw według dostarczonej specyfikacji);

– fundacje z Rzeszowa, Lublina i Szczecina, udzielające pomocy humanitarnej    ( środki finansowe na zakup paliwa dla transportów humanitarnych, zakup środków medycznych, funkcjonowanie lokalnego centrum  recepcyjnego, prowadzenie projektu adaptacji społeczno- zawodowej uchodźców).

Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza i Krajowa Izba Gospodarcza apelują o solidarność z narodem Ukrainy, walczącym za wolność swoją i naszą.

Fundusz Pomocy Ukrainie współpracuje ze sprawdzonymi ukraińskimi i polskimi partnerami, koordynuje pomoc z administracjami obwodowymi Ukrainy. Dzięki temu dobrze znamy potrzeby i przekazane przez Państwa środki finansowe są wykorzystywane we właściwy sposób.

Facebook
Twitter
LinkedIn