Gazowe wieści

13 kwietnia 2022. Ukraina pomyślnie przeszła sezon grzewczy i już rozpoczyna przygotowania do kolejnego- powiedział premier Denys Szmyhal.

W magazynach pozostało 9 mld metrów sześciennych gazu oraz 1 mln ton węgla.

Agencja Bloomberg poinformowała, że 12 kwietnia Gazprom po raz kolejny zredukował tranzyt gazu do Europy systemem tranzytowym Ukrainy.  W sumie redukcja wynosi już 68 proc. zakontraktowanych wolumenów przesyłu. Jednocześnie dostawy gazociągiem Nord Stream odbywały się niemal na „pełnych obrotach”.

Umowa tranzytowa między Naftohazem Ukrainy a rosyjskim Gazpromem została zawarta pod koniec 2019 roku na okres pięciu lat. Przewiduje ona, że Gazprom zarezerwuje zdolności tranzytowe w wysokości 65 mld m sześc. (178 mln m sześc./dobę) w 2020 r. i 40 mld m sześc. (110 mln m sześc./dobę) w latach 2021-2024.

  • Przypominamy, że od 6 marca Gaz-System, w punkcie wyjścia z polskiego systemu gazowego w kierunku Ukrainy, udostępnił niezakontraktowane wcześniej przepustowości w ramach produktów rocznych, kwartalnych i miesięcznych. Gaz trafi na Ukrainę jako przepustowość ciągła w produktach dziennych i śróddziennych.

Dzięki temu użytkownicy korzystający z połączenia gazowego Polski i Ukrainy zyskają pewność realizacji dostaw gazu.

Polski i ukraiński systemy przesyłowe gazu są połączone w punkcie Drozdowicze / Hermanowice. Połączenie to obecnie pozwala przesłać na Ukrainę ok. 1,5 mld m sześc. gazu rocznie.

  • Za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Gaz System przekazał Operatorowi Systemu Gazociągów Transportowych Ukrainy (OGTSU) agregaty prądotwórcze i nowoczesny sprzęt informatyczny.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn