Rosyjski gaz płynie przez Ukrainę

29 marca 2022. Ukraina nie może wstrzymać tranzytu rosyjskiego gazu, ponieważ będzie to oznaczało niewypełnienie zobowiązań wobec europejskich firm.

Minister energii Herman Haluszczenko w wywiadzie dla gazety internetowej „Ukraińska prawda” tłumaczył:

„Sytuacja tutaj jest skomplikowana, ponieważ świadczymy usługi tranzytowe, a konsumenci lub kontrahenci to firmy europejskie … Wszyscy już mówią, że konieczna jest jak największa dywersyfikacja dostaw gazu do Europy. To oczywiście wymaga czasu, trudno to zrobić natychmiast.”.

Według Haluszczenki trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby pieniądze na gaz nie dotarły do Rosjan i zostały „zamrożone”.

„Kluczową rzeczą, którą mówimy wszystkim, jest to, że nie można płacić Rosjanom tych pieniędzy. Konieczne jest wprowadzenie oddzielnych rachunków powierniczych, na które będą deponowane pieniądze za rosyjskie surowce energetyczne. A kwestia przekazania tych pieniędzy Rosjanom zostanie rozstrzygnięta w zależności od tego, jak szybko opuszczą Ukrainę. Te środki można wykorzystać do zrekompensowania naszych strat” – powiedział minister.

Wcześniej czy później Ukraina straci rolę kraju tranzytowego gazu, tak więc „musimy przygotować się na to, by móc zrekompensować ograniczenie lub zaprzestanie tranzytu, w tym poprzez już systematycznie występujący import” – dodawał Haluszczenko.

Sytuację opisuje profesjonalny portal COMPRESSOR TECH :

„Ukraina stanowi główny korytarz tranzytowy dla rosyjskiego gazu przesyłanego rurociągiem do Europy. W 2021 roku około 1,47 tcf/rok (wyjaśnienie tcf, dla pełnej precyzji po angielsku: a Trillion cubic feet <<1 Tcf = 1,000,000,000,000 cubic feet>> is a volume measurement used by the oil and gas industry. A Tcf of natural gas is approximately equal to a quad of energy. The natural gas’s volume is measured at 21ºC and 1 atm) rosyjskiego gazu przepłynęło przez Ukrainę na rynki w Europie. Oznaczało to spadek o 25 proc. w stosunku do 2020 r., ponieważ Rosja coraz częściej starała się wysyłać gaz do Europy szlakami, które nie przebiegały przez Ukrainę.

Chociaż do 16 marca nie zgłoszono żadnych poważnych zakłóceń w dostawach gazu do Europy w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dostawy gazu z Rosji spadły. Na przejściu granicznym Veľké Kapušany między Ukrainą a Słowacją przepływy gazu wyniosły (od początku 2022 roku- eDIALOG) do 16 marca 2,4 bcf (1bcf = 1 miliard metrów sześciennych), co oznacza spadek do około 318 mmcf/dziennie (1 mmcf = 1 milion metrów sześciennych gazu) i jest najniższym poziomem przesyłu od 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

<>

Olga Bielkova, dyrektor ds. rządowych i międzynarodowych OTGSU (Operatora Systemu Gazociągów Transportowych Ukrainy), na spotkaniu Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej Europy (SEEGAS) wezwała do bardziej zróżnicowanych dostaw do regionu Europy Wschodniej i lepszej integracji z Europą Wschodnią.

<<Ukraiński GTS jest zaprojektowany w taki sposób, że nie mamy oddzielnych rurociągów dla tranzytu i oddzielnych dla krajowego transportu gazu>> – powiedziała. <>.

W dłuższej perspektywie wezwała do zwiększenia zdolności przesyłowych ze Słowacją, Węgrami, Rumunią i Polską. „

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn