Ukraina z otwartym niebem

20 lutego 2022. Lufthansa Group zawiesza wszystkie loty do/i z Kijowa oraz Odesy od 21 do 28 lutego. Ukraine International Airlines (UIA) poinformowały, że „rozpoczyna sprzedaż biletów do Monachium i Genewy, aby zapewnić ruch lotniczy, którego Lufthansa Group tymczasowo nie jest w stanie obsługiwać. Ponadto UIA zwiększa przepustowość samolotów na tych trasach.”

Decyzję Lufthansa Group ogłoszono w sobotę, 19 lutego. W niedzielę 20 lutego pasażerowie, którzy mieli zarezerwowane bilety otrzymali wyjaśnienie, że rejsy odwołano z powodu… rozwoju epidemii koronawirusa.  Lufthansa Group, oprócz Lufthansy, jest również właścicielem i operatorem Swiss International Airlines, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Air Dolomiti i Eurowings.

Lufthansa przeniosła możliwość przewozu pasażerów na zawieszonych trasach przede wszystkim do firm członkowskich Star Alliance.

Aby zapewnić nieprzerwany ruch lotniczy, Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy włączyło się do rozwiązania problemu. Minister Oleksandr Kubrakow poinformował na Facebooku:

„UIA rozpoczyna sprzedaż biletów do Monachium i Genewy, aby zapewnić połączenia lotnicze, których Lufthansa Group tymczasowo nie może wykonać. Oprócz tego UIA zwiększa przepustowość statków powietrznych na tych trasach.” Minister podkreślił, że niebo nad Ukrainą jest otwarte.

● Władze Ukrainy przywiązują dużą wagę do utrzymania lotniczych przewozów pasażerskich, pomimo agresywnych poczynań Rosji. Gabinet Ministrów Ukrainy przeznaczył 16,6 mld UAH dla Ministerstwa Infrastruktury na zapewnienie bezpieczeństwa lotów samolotów w przestrzeni powietrznej kraju. Przyznane środki pokrywają ubezpieczenie co najmniej 23 samolotów

Zgodnie z informacjami agencji Interfax-Ukrajina do tej listy linia lotnicza SkyUp zgłosiła siedem samolotów Boeing 737-800, Bees Airline – cztery takie same Boeingi. UIA zgłosiły do listy 12 samolotów: cztery Embraer ERJ 190-100, sześć Boeingów 737-800 i dwa Boeingi 737-900ER.

Komisja do Spraw Budżetowych Rady Najwyższej zgodziła się na przekazanie 16,6 mld UAH z programu budżetowego „Obsługa długu publicznego” na sfinansowanie dodatkowego państwowego mechanizmu ubezpieczenia bezpieczeństwa lotów w Ukrainie.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn