Ubezpieczenie otwartego nieba

14 lutego 2022. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Gabinet Ministrów przeznaczył z budżetu państwa 16,6 mld UAH na zapewnienie bezpieczeństwa lotów podczas rosyjskich ćwiczeń wojskowych na Morzu Czarnym.

Te środki będą na rachunkach powierniczych (tj. rachunkach warunkowych, na których środki są przechowywane do czasu wykonania wszystkich zobowiązań wynikających z umowy przez obie strony) Ministerstwa Infrastruktury i będą zapewniać państwowe gwarancje bezpieczeństwa lotów dla firm ubezpieczeniowych, leasingowych i linie lotnicze. Dodatkowe gwarancje finansowe obowiązują od 14 lutego do „ustania zagrożeń polityki zagranicznej”. Gdy niebezpieczeństwo minie, niewykorzystane środki wrócą do rezerwy budżetowej.

W imieniu rządu Ministerstwo Infrastruktury musi zatwierdzić listę przewoźników i ich samolotów, które będą objęte gwarancjami państwowymi.

„Dzisiejsza decyzja jest sygnałem dla społeczności międzynarodowej, że Ukraina jest gotowa do podjęcia zobowiązań finansowych na rzecz bezpieczeństwa samolotów w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Zaczynamy gwarantować zobowiązania finansowe firm leasingowych prawdziwymi pieniędzmi. Przyznane środki obejmują ubezpieczenia co najmniej 23 samolotów.

Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że nie ma powodów do paniki, ukraińskie niebo pozostaje otwarte, większość lotów do i z Ukrainy odbywa się regularnie. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi międzynarodowymi partnerami i firmami ukraińskimi, aby zapobiegać ewentualnym sytuacjom kryzysowym” – skomentował Minister Infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

Wcześniej informowano, że międzynarodowe towarzystwa ubezpieczeniowe zajmujące się ubezpieczeniami lotniczymi od 14 lutego 2022 r. przestaną ubezpieczać samoloty na przeloty nad Ukrainą. Powodem jest wysokie ryzyko działań wojennych. Od 14 do 19 lutego Rosja prowadzi ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym. Obecnie wiele linii lotniczych odwołało dotychczasowe loty i zawiesiło sprzedaż biletów na kolejne. Wśród nich – KLM, SkyUp, Ryanair. Kilka dni temu ukraińska linia lotnicza SkyUP została zmuszona przez ubezpieczyciela do przerwania lotu Madeira-Kijów w Kiszyniowie, ponieważ irlandzki leasingodawca zakazał wchodzenia w przestrzeń powietrzną Ukrainy.

Ponadto holenderskie linie lotnicze KLM zawiesiły loty do Kijowa po tym, jak holenderski rząd zaapelował do swoich obywateli, aby nie podróżowali na Ukrainę ze względu na zwiększony poziom zagrożenia.

Tymczasem szefowie Państwowego Przedsiębiorstwa Służby Ruchu Lotniczego Ukrainy (UkSATSE) informują, że w ukraińskiej przestrzeni powietrznej nie ma zagrożenia.

Obecnie nie ma podstaw do wstrzymania ruchu lotniczego, mamy pełną kontrolę nad sytuacją bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej Ukrainy. W związku z tym wszystkie linie lotnicze mają możliwość planowania i obsługiwania swoich lotów, chociaż ostateczną decyzję podejmuje oczywiście linia lotnicza” – powiedział kierownik Służby Andriy Yarmak. Według niego przestrzeń powietrzna Ukrainy jest dostępna dla lotów, z wyjątkiem obszarów nad tymczasowo okupowanymi terytoriami Krymu i wschodnimi regionami Ukrainy.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn