10 lutego ruszy tranzyt

5 lutego 2022. „Po rozmowie z Ministrem Transportu Ukrainy mogę przekazać, że 10 lutego nastąpi zniesienie ograniczeń tranzytowych dla towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski” – napisał dzisiaj na Twittrze minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Natomiast minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow oświadczył: „Budowanie relacji z PKP na obustronnie korzystnych zasadach pomoże kolejom państwowym Ukrainy zwiększyć potencjał tranzytowy i eksportowy”.

Kubrakow dodał, że Ukraina przyspiesza prace nad elektryfikacją odcinka kolejowego Kowel-Izów. Wyraził również nadzieję, że Polska także zelektryfikuje leżący po jej stronie odcinek połączenia.

Przypomnijmy: 31 stycznia 2022 r. z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbyło się spotkanie ministrów infrastruktury Polski – Andrzeja Adamczyka i Ukrainy – Oleksandra Kubrakowa w obecności szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakuba Kumocha, wiceministra infrastruktury Rafała Webera oraz szefa biura Prezydenta Ukrainy, Andrija Jermaka. W wyniku spotkania został uzgodniony tekst wspólnego oświadczenia, w którym napisano m.in., że „strony doszły do porozumienia w sprawie jak najszybszego zniesienia ograniczeń tranzytowych towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski”. Strona ukraińska zobowiązała się, że do 4 lutego poinformuje Polskę o konkretnym terminie wznowienia tranzytu kolejowego.

Komentarz redakcyjny

Brawo! Cieszy mnie odrodzenie formatu prezydenckiego jako ośrodka stymulującego relacje polsko- ukraińskie. Mamy w tym dobre doświadczenia i osiągnięcia, związane z prezydenturą Aleksandra Kwaśniewskiego. Niechże będą nowe prezydenckie inspiracje!

Teraz pora na rozwiązanie węzła gordyjskiego zezwoleń tranzytowych dla ukraińskiego transportu samochodowego. Ukraina chciałaby zwiększyć ustaloną na rok 2022 kwotę 160 tys. zezwoleń do- co najmniej- 200 tys.

Polska to główne okno Ukrainy do Europy. Na Polskę przypada ok. 40 proc. wszystkich ukraińskich przewozów towarowych do państw UE i deficyt zezwoleń ogranicza handel Ukrainy z krajami UE.

Wypada też zauważyć, że więcej zezwoleń tranzytowych niż Ukrainie, Polska przyznała przewoźnikom z krajów, wywołujących napięcia w regionie- w tym na polskiej granicy. Białorusi przyznano 206 000 takich zezwoleń, zaś Rosji 210 000 zezwoleń. Co tu komentować?

Dariusz Szymczycha

Facebook
Twitter
LinkedIn