Turcja buduje mosty

4 lutego 2022. Podczas swej wizyty w Kijowie, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zaproponował mediacje między Rosją I Ukrainą, w tym spotkanie Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego w Turcji. Podpisano umowę o strefie wolnego handlu pomiędzy Turcją i Ukrainą.

„Potencjalne zakłócenia gospodarcze dla Turcji są jednym z powodów, dla których Ankara tak bardzo pragnie ostudzić napięcia między Rosją i Ukrainą” – powiedział dla Financial Times przewodniczący Turecko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Biznesu Burak Pehlivan. „Nikt w tym położeniu geograficznym nie wygra na konflikcie. Najbardziej dotkniętym krajem po Ukrainie i Rosji byłaby Turcja” – dodawał Pehlivan.

  • Według pierwszej wicepremier, minister gospodarki Julii Swirydenko umowa o strefie wolnego handlu z Turcją zwiększy PKB Ukrainy o 2 proc. rocznie. W ubiegłym roku wymiana handlowa między obu krajami wyniosła ponad 7 miliardów USD. Ukraiński eksport wyniósł 4,1 mld USD, zaś import wyniósł 3,2 mld USD. Eksport składa się w 80 proc. składał się z metali i zbóż. Podstawą umowy o wolnym handlu jest wyzerowanie ceł na 10 337 pozycji towarowych, czyli 95 proc. wszystkich towarów przeznaczonych na eksport. Na kolejne 1347 towary ustalone będą kontyngenty towarowe lub wprowadzona zostanie obniżka ceł. Ukraina zastrzegła sobie prawo do nałożenia ceł na eksport złomu. Umowa znosi ograniczenia dla ukraińskich przewoźników drogowych, umożliwia swobodny wjazd pustych ciężarówek. Ponadto oba kraje gwarantują firmom bezpłatny i niedyskryminacyjny dostęp do ich rynku usług.

Oto inne rezultaty wizyty Erdoğana w Ukrainie:

  • Turcja otworzy konsulaty generalne w Charkowie i Lwowie.
  • Podpisano umowę o budowie w Ukrainie zakładu produkcji wojskowych bezzałogowych dronów „Bayraktar”, które będą wyposażone w silniki ukraińskiej produkcji. Powstanie również centrum do szkolenia specjalistów- operatorów bojowych dronów „Bayraktar” różnych kategorii. To rozwinięcie współpracy obu krajów w przemyśle obronnym.
  • Turecki państwowy Ziraat Bank wejdzie na rynek ukraiński.

Warto przypomnieć, że tureckie firmy budowlane odgrywają czołową rolę w modernizacji infrastruktury Ukrainy.

  • Dwa tygodnie temu prezydent Wołodymyr Zełenski otworzył w Zaporożu największy ukraiński most. Konstrukcję o wysokości 150 m, przy użyciu 30 000 ton stali zbudowała turecka firma Onur Construction.
  • W tym samym czasie poinformowano, że Onur Construction wygrała przetarg na rozbudowę portu lotniczego w Żytomierzu.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn