Niesłodkie życie prezydenta Poroszenki

22 grudnia 2021 . Po ogłoszeniu, że były prezydent Ukrainy Petro Poorszenko podejrzany jest o zdradę stanu,  związane z nim firmy zostały ukarane grzywną za monopol rynkowy.

Kilka dni temu Państwowe Biuro Śledcze wysłało do byłego prezydenta, obecnie lidera parlamentarnej frakcji  Europejska Solidarność Petra Poroszenki, wezwanie do stawiennictwa w prokuraturze  z art. 111 Kodeksu Karnego Ukrainy – zdrady stanu. Poroszence zarzuca się przyzwolenie na  nielegalną dostawę węgla dla Ukrainy z okupowanego Donbasu w latach 2014-2015.

Sprawa jest badana na podstawie trzech artykułów kk: finansowanie terroryzmu, zdrada stanu i utworzenie organizacji terrorystycznej. Wcześniej, w ramach tego postępowania, pojawiły się podejrzenia wobec deputowanego, lidera opozycyjnej Platformy za Życie Wiktora Medwedczuka i byłego ministra energetyki Wołodymyra Demczyszyna.

Poroszenko odmówił przyjęcia wezwania i wyjechał za granicę, na planowane wakacje zimowe. Termin przesłuchania wyznaczono na 23 grudnia  i – według prawników – pozostaje pytanie, czy Poroszenko zostanie umieszczony na międzynarodowej liście poszukiwanych, jeśli zignoruje wezwanie  organów ścigania.

Opozycja uważa prześladowania Poroszenki za osobistą zemstę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i próbę podniesienia własnych notowań politycznych.

Sam Zełenski odmówił szczegółowego komentarza, podkreślając, że ta historia nie ma oddźwięku w społeczeństwie i powinna być rozpatrywana wyłącznie przez organy ścigania.

Kłopoty ma nie tylko sam Petro Poorszenko, ale także z firmy kontrolowane przez jego rodzinę. Komitet Antymonopolowy nałożył grzywnę na grupę spółek powiązanych z korporacją Roshen (beneficjentem jest syn Petra Poroszenki, Oleksij) w wysokości 283 mln UAH. Komitet twierdzi, że grupa firm składająca się z Interstarch Ukraine LLC, Dniprovsky KPK PJSC, Intercorn PJSC bezpodstawnie podwyższyła ceny melasy i syropów w okresie kwiecień-czerwiec 2018 r., luty-marzec 2019 r. i październik 2020 r., a także ustaliła w latach 2018-2020 różne warunki równoważnych umów z nabywcami.

„Grzywna została nałożona za dwa naruszenia ustawy o ochronie konkurencji gospodarczej w postaci nadużycia pozycji monopolistycznej na krajowym rynku sprzedaży pierwotnej melasy skrobiowej kukurydzianej i syropów glukozowych” – napisano w komunikacie prasowym.

Firma Poroszenki twierdzi, że decyzja jest próbą  presji politycznej. „Uważamy, że działania AMCU są nakierowane wyłącznie na polityczne prześladowania byłego ostatecznego beneficjenta rzeczywistego spółek, Petra Poroszenki. Nie jest przypadkiem, że decyzja regulatora zbiega się z nowym, politycznie motywowanym atakiem organów ścigania na piątego prezydenta Ukrainy” – poinformowała grupa Roshen.

Według przedstawicieli firmy, Komitet Antymonopolowy nie brał pod uwagę wymienności melasy skrobiowo-kukurydzianej z innymi rodzajami melasy wytworzonymi z innych surowców (np. pszenica) i skupił się wyłącznie na produktach firmy. Ponadto- według firm z orbity Roshen- Dniprovsky KPK PJSC i „Intercorn” są jedynie przetwórcami surowców, którzy nie sprzedają melasy stronom trzecim i w żaden sposób nie wpływają na kształtowanie się cen.

Sytuację tę uważnie śledzą ambasady Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich. „Ważne jest, aby proces i wynik opierały się na zasadach rządów prawa, a nie na motywach politycznych” – powiedziała ambasada USA w oświadczeniu.

Ambasador Wielkiej Brytanii Melinda Simmons podkreśliła potrzebę bezstronnego, apolitycznego śledztwa. „Uważnie śledzę oskarżenia pod adresem Petra Poroszenki. Niezwykle ważne jest, aby organy ścigania i sądownictwo zajęły się tą sprawą, podobnie jak każdą inną, niezależnie, bezstronnie i profesjonalnie, zapewniając uczciwość i poszanowanie procedur”,- powiedziała pani ambasador.

Przypomnijmy, że po dojściu do władzy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, przeciwko jego poprzednikowi Petrowi Poroszence wszczęto około 20 postępowań karnych. Przypomnijmy, że po dojściu do władzy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, przeciwko jego poprzednikowi Petrowi Poroszence wszczęto około 20 postępowań karnych. 

Jedna z najsłynniejszych spraw powstała na podstawie „filmów Derkacza”, które opowiadają o rzekomej ingerencji ówczesnego wiceprezydenta USA Joe Bidena w działalność ukraińskiej Prokuratury Generalnej. Ponadto Poroszenko został oskarżony o nielegalne przenoszenie cennych obrazów przez granicę w celu ominięcia kontroli celnej, deportację Micheila Saakaszwilego, odbiór Tomosu przez Cerkiew Ukraińską i wiele innych spraw.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn