Jak nie koleją, to morzem

23 listopada 2021. Centrenergo otrzyma węgiel z importu drogą morską i w ten sposób uniknie rosyjskiej blokady.

4 listopada Federacja Rosyjska wstrzymała tranzyt węgla energetycznego z Kazachstanu w Ukrainę. Państwowa spółka energetyczna Centrenergo poinformowała, że planuje zapewnić dostawy węgla drogą morską.  20 listopada pierwsze 60 tysięcy ton węgla, pochodzącego z USAi, przybyło do portu Jużnyj, na północno zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego nieopodal Odesy.

Pod koniec lata br. w systemie energetycznym Ukrainy wystąpiły niedobory węgla kamiennego. W ostatnim komunikacie Centrenergo czytamy: „na długo przed sezonem grzewczym Centrenergo opracowało i wdrożyło program działań na rzecz finansowania zakupu węgla. Dzięki staraniom władz państwowych w październiku firma otrzymała środki finansowe na zakup importowanego paliwa.

Firma wybrała Kazachstan jako głównego dostawcę importowanego węgla. W szczytowym momencie wzrostu cen była to najlepsza oferta i był to najlepszy stosunek jakości do ceny. Centrenergo współpracowało z jednym z największych na świecie przedsiębiorstw górniczych. Od połowy listopada 2021 roku Rosja zaczęła nieoficjalnie ograniczać tranzyt kazachskiego węgla na Ukrainę przez swoje terytorium.

Aby uniknąć ryzyka blokady energetycznej ze strony Federacji Rosyjskiej, firma intensywnie współpracuje z wiodącymi producentami węgla energetycznego ze Stanów Zjednoczonych i Australii oraz negocjuje ze światowymi handlowcami dostawy z tych krajów.

Od 22 listopada rozpoczęła się już wysyłka węgla energetycznego z portu “Jużny” na adres TPP PJSC Centrenergo”.

8 listopada Centrenergo ogłosiło, że planuje zakup 2,2 mln ton węgla za granicą na sezon grzewczy. 16 listopada Centrenergo zakontraktowało 1,5 mln ton węgla, w tym 663 mln ton dostaw z Kazachstanu. Spodziewane są też dostawy z Polski.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn